Sözcü Plus Giriş

3 Temmuz AFAD, Kandilli son depremler listesi…

Anlık olarak kayıt altına alınan son depremlerin hangi bölgelerde olduğu sıkça araştırılıyor. Vatandaşlar bu doğal afetin kaç büyüklüğünde ve yerin kaç kilometre altında meydana geldiğini, son depremler listesinden takip edebiliyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi depremlerin en son hangi ilde olduğunu paylaşıyor. Son dakika depremlerin nerede olduğunu öğrenmek için sayfamızda verdiğimiz linkleri kullanabilirsiniz. İşte 3 Temmuz son depremler listesi...

20:43 -
3 Temmuz AFAD, Kandilli son depremler listesi…

Ülkemizde her gün neredeyse binlerce küçük çaplı deprem meydana geliyor. Bu depremler zaman zaman az bir derinlikte gerçekleşiyor ve daha fazla hissedilir durumda oluyor. Ayrıca orta şiddetli depremler de sıkça yaşanabiliyor. AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremlerin hangi bölgelerde ve yerin kaç kilometre altında olduğu gibi bilgileri anlık olarak kayıt altına alıyor. Sizler de son dakika depremlerin nerede olduğunu ve büyüklükleri hakkındaki bilgileri bu listeden takip edebilirsiniz. İşte 3 Temmuz son depremler listesi…

DEPREM EN SON NEREDE OLDU?

AFAD ve Kandilli Rasathanesi verilerine göre, ülkemizde son deprem Burdur’un Bucak ilçesinde meydana geldi. 1,6 büyüklüğünde olan bu depremin öncesinde ise Bingöl’ün Karlıova ilçesinde saat 1919’da 2,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

AFAD SON DEPREMLER

KANDİLLİ SON DEPREMLER

BATI ANADOLU AÇILMA SİSTEMİ DİRİ FAYLARI (EGE ÇÖKÜNTÜ SİSTEMİ)

Ege Çöküntü Sistemi (EÇS), genel olarak D-B doğrultulu normal faylar ile sınırlandırılmış birçok blokdan meydana gelmektedir. Bu bloklar arasında, D-B uzanımlı çöküntü alanları yer almaktadır. Bölge, genel olarak KKD-GGB yönlü bir çekme rejiminin etkisi altında bulunmaktadır. Bölgede egemen olan ana KKD-GGB genişleme yönü, bu depremlerin odak mekanizma çözümleri sonucu elde edilmiş T ekseni yönleri ile uyumluluk göstermektedir. Bu çöküntü alanları, kuzeyden güneye doğru; Edremit Körfezi, Bakırçay-Simav çöküntüsü, Gediz-Küçük Menderes çöküntüsü, Büyük Menderes ve Gökova Körfezi çöküntüleri şeklinde sıralanabilir.

EÇS'nin Edremit Körfezini içine alan kuzey kesimi, KAFZ ile Batı Anadolu'daki çekme rejiminin etkisi altında bulunmaktadır. Dolayısıyla bu bölgede olmuş depremlerin odak mekanizmaları, hem normal hem de yatay bileşenlerin hakim oldukları birleşik fay çözümleri vermiştir.

EÇS'nin ikinci alt bölgesini, KKD yönelimli Bakırçay çöküntüsü ile KKB yönelimli Simav çöküntüsü oluşturur. Bu çöküntüler, kenarları doğrultu atım bileşenli normal faylar olan büyük çöküntü alanlarını temsil ederler. Çandarlı Körfezi ile Soma arasında uzanan Bakırçay çöküntüsü, 10-20 km genişliğe ve 80 km uzunluğa sahiptir. Diğer taraftan Simav çöküntüsü, Simav çayı boyunca yaklaşık 100 km uzanır.

Gediz çöküntüsü, Sarıgöl ile Turgutlu arasında uzanan 10-20 km genişlikte ve 140 km uzunlukta BKB-DGD doğrultulu büyük bir çöküntü alanını temsil eder. Bu çöküntüde, Pliyosen'den günümüze kadar olan zaman aralığında 1.5 km civarında bir düşey atımın meydana geldiği bildirilmektedir. Gediz çöküntüsünün hemen güneyinde Ödemiş-Bayındır-Torbalı-Tire ve Selçuk gibi yerleşim alanları içerisinden geçen 5-20 km genişlikte ve 100 km uzunlukta Küçük Menderes çöküntüsü yer alır.

Gediz-Küçük Menderes çöküntülerinin güneyinde doğrultusu doğudan batıya doğru değişen ve doğrultu atım bileşenli normal faylanmalar sunan, batıda Ege Denizi ile doğuda Sarayköy'e kadar uzanan 10-25 km genişlikte ve 200 km uzunlukta Büyük Menderes çöküntüsü yer alır. Bu bölgenin en güneyinde Güllük ile Muğla arasında uzanan BGB-DKD doğrultulu Gökova Körfezini sınırlayan faylanmalar bulunur.

EÇS içerisinde 1900-2000 yılları arasında hasar yapıcı ve yüzey kırığı meydana getirmiş M ≥ 5.5 büyüklüğünde pek çok deprem meydana gelmiştir. Bu depremler, bu çöküntüler boyunca yoğunlaşmıştır. Bölge, oldukça karışık tektonik görünüm sunması nedeniyle sürekli depremlere maruz kalmış ve gelecekte de deprem oluşturma potansiyeli yüksek olan bir bölgeyi temsil etmektedir. Geçmiş yüzyılda (1900-2000) olmuş depremlerin (M ≥ 4.0) büyük çoğunluğu, Büyük Menderes çöküntüsünün doğu ucu ile Simav çöküntüsü boyunca meydana gelmiştir.

Son güncelleme: 09:49 06.07.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more