5 binden fazla işçinin çalıştığı Akkuyu’da corona çıktı

Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli’de yapımı süren ve 5 binin üzerinde kişinin çalıştığı Akkuyu Nükleer AŞ’nin taşeron şirketinden bir personelin corona virüs teşhisi ile karantina altına alındığı, temas ettiği kişilerin de tespit edilerek izole edildiği açıklandı.

5 binden fazla işçinin çalıştığı Akkuyu’da corona çıktı

Mersin'in Gülnar ilçesi Büyükeceli'de yapımı süren ve 5 binin üzerinde kişinin çalıştığı Akkuyu Nükleer AŞ'nin taşeron şirketinde çalışan bir personelin corona virüsü teşhisi ile karantina altına alındığı, temas ettiği kişilerin de tespit edilerek izole edildiği ifade edildi. Konu hakkında şirketin internet sayfasında açıklama yapıldı.

Akkuyu Nükleer AŞ'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, kamuoyu manipülasyonunun önlenmesi amacı ile hem çalışanların, hem medya organlarının hem de kamuoyunun, 5 binin üzerinde kişinin çalıştığı inşaat sahasında çalışma ortamı ve corona virüs enfeksiyonunun yayılmasıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerle ilgili sürekli bilgilendirme yapıldığı ifade edildi.

Corona günlerinde Akkuyu inşaatında 5 bin 300 kişi çalışıyor İlginizi Çekebilir Corona günlerinde Akkuyu inşaatında 5 bin 300 kişi çalışıyor

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

* Projemizin gerçekleştirilmesi kapsamında Akkuyu Nükleer AŞ ve bütün alt yüklenici şirketler tarafından çalışanların sağlığının korunması ile projenin kesintisiz olarak devam ettirilmesi için gerekli olan tüm önlemler harfiyen uygulanmaktadır.

Sözcü

* Bugün taşeron şirketimize bağlı bir çalışanımızın test sonuçlarının pozitif olduğu tespit edilmiş olup, sözü geçen çalışan şu an itibarı ile izole edilerek karantina altına alınmıştır. Bahse konu çalışan ile temas etmiş kişiler tespit edilmiştir.

* Hepsi aynı şekilde izole edilmiş bulunmaktadır. Durum ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve mülki idare amirlikleri haberdar edilmiştir, onlar ile sürekli iletişim içerisinde bulunmaktayız.

Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak? Akkuyu nerede? İlginizi Çekebilir Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak? Akkuyu nerede?

“TÜM TEDBİRLER ALINDI”

Epidemik krizin Türkiye'nin ilk nükleer santralinin inşa süreci üzerindeki etkisini en aza indirmek, inşaat sahasında çalışanların sağlığının korunması ve güvenliğin sağlanması için gerekli tüm tedbirlerin alındığı vurgulanan açıklamada daha sonra şu görüşlere yer verildi:

* Akkuyu Nükleer AŞ, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kamu kurumlarının talimatlarına ve tavsiyelerine uymakta olup, Türkiye'de enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yönelik karantina dahil olmak üzere daha sıkı önlemlerin alınması halinde onları da uygulamaya hazırdır.

* İnşaat sahasındaki koşullar ve çalışanlarımızın sağlık durumu konusunda düzenli olarak güncel bilgi almaya ve kamuoyu ile doğru bilgi paylaşmaya devam edeceğiz. Bu süreçte herkese sağlıklar diler ve epidemik durumun en kısa zamanda iyileştirilmesini temenni ederiz.

* Akkuyu Nükleer AŞ olarak devletin başlatmış olduğu 'Biz bize yeteriz Türkiyem' kampanyası dahilinde sadece çalışanlarımızın aile mensuplarına değil, aynı zamanda Mersinlilere ve Türkiye'nin bütün vatandaşlarına elimizi olabildiğince uzatmaya çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz.

Türkiye'deki corona salgınında vaka ve can kaybı sayısı açıklandı İlginizi Çekebilir Türkiye'deki corona salgınında vaka ve can kaybı sayısı açıklandı

“İNŞAATI DERHAL DURDURUN” ÇAĞRISI

Bu arada, Mersin Nükleer Platform Başkanı Aycan Özkan ise tüm dünyayı saran corona virüsü (COVİD-19) salgınının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasına rağmen, Mersin'in Gülnar ilçesindeki Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nde yapımın hız kesmeden devam etmesine tepki göstererek, “İnşaatı derhal durdurun” çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta içinde ise inşaatın devam ettiği alandan Sözcü muhabirine ulaşan fotoğraflarda yemekhane ve çeşitli alanda sosyal mesafe kuralına uyulmadığı görülmüştü.

Türkiye'deki corona salgınında vaka ve can kaybı sayısı açıklandı İlginizi Çekebilir Türkiye'deki corona salgınında vaka ve can kaybı sayısı açıklandı 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi İlginizi Çekebilir 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Adana aile Ankara Antalya aydın Balıkesir Bursa Corona Denizli Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı İçişleri Bakanlığı internet Mersin Sağlık Sağlık Bakanlığı Sözcü taşeron Türkiye