Sözcü Plus Giriş

51 gün sonra ilk müşteri

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 21 Mart'ta kapatılan berberler ve kuaförler, hizmete başladı. Berberlerin açılmasıyla sabahın ilk saatlerinde gelen müşteriler hijyen kuralları kapsamında tıraşlarını oldu. Ekonomik anlamda sıkıntı yaşamaya başladıklarını ifade eden kuaförler ise karardan memnun. Yoğunluk nedeniyle randevu sistemiyle çalışmalarına rağmen kuaförlerin kapısında uzun kuyruklar oluştu.

10:38 -

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapatılan berberler ve kuaförler 51 gün sonra iş başı yaptı. Kontrollü normalleşme kapsamında açılan berberler ilk müşterilerini almaya başladı. Sabah 09.00 itibariyle açılan berberler randevu usulü gelen ilk müşterilerini tıraş etti.

‘BİZİM İÇİN PSİKOLOJİK BİR SINAVDI’

İstanbul Bakırköy'de ilk müşterileri alan esnaf  “Bugün işimize başladık. İlk müşterimiz aldık 51 gün sonra. Tüm hijyen kurallarına uyarak, tek kullanımlık ürünler kullanıyoruz. Saat başı müşteri alabileceğiz. 45 dakika tıraştan sonra 15 dakika hijyen temizliği yağacağız. Eski havlularımızı kaldırdık. İkramımız olmayacak. Saçını kesen gidecek” dedi.

Randevulu sistemle ilk müşteri olan vatandaş ise, “Bizim için psikolojik sınavdı. Berberlerin açılacağını öğrenir öğrenmez randevumu aldım. İlk müşteri olmak mutluluk verici” diye konuştu.

Foto: İHA/ 51 gün sonra müşteri kabul eden kuaförlerde sıkı hijyen kuralları uygulanıyor.

‘SIKINTI YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIK’

Beşiktaş Barbaros Bulvarı’nda hizmet veren bir berber da sabahın erken saatlerinde kepenklerini açarak uzun bir aranın ardından müşterilerini kabul etti.

Açılma kararının son derece iyi bulduğunu belirten berber esnafı, “Çok özlemiştim mesleğimi, yaklaşık 50 gündür kapalı haldeydik. Sıkıntılar yaşamaya başlamıştık. Açılma kararı çok iyi oldu. İnşallah memleketimiz içinde iyi olur. Uzakta oturuyoruz, o yüzden erken gelip müşterilerimizi almaya başladık” ifadelerini kullandı.

Corona virüsüyle mücadele kapsamında berberlerde bir koltuğun boş bırakılarak sosyal mesafe kuralına uyulduğu görüldü.

Foto: DHA/ Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçirmeye başladıklarını ifade eden kuaförler alınan karardan memnun.

TULUM GİYİP SİPERLİK TAKTI

Beyoğlu, Kasımpaşa’da berber dükkanını açan Erdinç Doruk ise, müşterileri gelmeden iş yerini dezenfekte edip tulum giyerek siperlik taktı. Yaklaşık 1.5 ay sonra ilk müşterisini alan berber hafta boyunca yoğunluk olacağını söyledi.

Yeni çalışma saatlerinden dolayı sabah 09.00 akşam 21.00 saatleri arasında çalışacağını söyleyen Doruk, “Müşterilerimizi mağdur etmemeye çalışacağız” dedi.

Ayrıca iş yerini açan berber Erdinç Doruk’un corona virüsüyle mücadele kapsamında dükkanında 4 koltuğun olduğunu fakat bir koltuğun boş bırakılarak iki kişi çalışacağını belirtti.

Foto: DHA/ İstanbul Kasımpaşa’da berber dükkanını açan esnaf müşterileri gelmeden iş yerini dezenfekte edip tulum giyerek siperlik taktı.

MÜŞTERİLERİNİ GÜLLE KARŞILADI, KAPIDA KUYRUK OLDU

Adana’da da berber ve kuaförler sabah erken saatlerde iş yerlerini açarken 51 gündür tıraş olamayan vatandaşlar da berber ve kuaförlere akın etti.
Seyhan ilçesine bağlı Obalar Caddesinde berber dükkanı işleten Ahmet Ocak müşterilerini gül ve maske ile karşıladı. Gelen müşterilerin hepsini içeri almayan ve randevu sistemiyle çalışan Ocak’a tıraş olmaya gelenler iş yerinin önünde kuyruk oluşturdu. Ocak, kuyrukta bekleyen vatandaşları sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda da uyardı. Vatandaşlar sosyal mesafe kuralına uyarak kuyruk oluşturdu.
Ayrıca daha önce 5 berber koltuğu olan berber Ocak bu koltuk sayısını 3’e düşürdü, koltuklar arasında da sosyal mesafe kuralını uyguladı. Hem kendisi hem de müşterilerine maske taktıran Ocak, “Biz müşterilerimizi, müşterilerimiz de bizi özlemişti. Bu nedenle gelen müşterilere gül dağıttım. Yeniden çalışmak çok güzel” dedi.

DÖRT GÜN TAMAMEN DOLU

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kızıltepe'de de berberler uzun bir aranın ardından makaslarını yeniden tuttu. Yeni dönemde belli kriterlere göre hizmet veren berberler tek kullanımlık havlu ve örtü kullanırken, randevu usulüyle çalışmaya başladı.

Kızıltepe Cumhuriyet Meydanında berber dükkanı işleten Kadir Yücedağ, “21 Marttan beri kapalıyız. Bugün itibariyle şimdi tekrar başladık. İlk müşterimiz Kadir arkadaşımızı şuan tıraş ediyorum. Tek kullanımlık örtü, maske ve tek kullanımlık havlulara önem vermek gerekir” dedi.

Randevu yoğunluğu yaşadıklarını anlatan Yücedağ, “Randevu usulü çalışıyoruz. Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe günleri şuan ful. Müşterilerin yoğun ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Foto: İHA/ 51 gün sonra kepenk açan esnaf ilgiden memnun.

KUAFÖRLERDE YOĞUNLUK BAŞLADI

Kars İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca alınan kararla yaklaşık 2 aydır kapalı olan berberler bugün işbaşı yaptı.

50 günlük hasretin bugün sona erdiğini ifade eden berber İbrahim Ömür, “Hem kendi sağlığımız, hem de vatandaşlarımızın sağlığı için kişiye özel önlüklerimiz, tek kullanımlık havlularımız müşterilerimize hizmet vermeye başladık. Şükür işimizin kıymetini bilelim, Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Foto: İHA/ Randevu sistemiyle çalışan kuaförler hijyen kurallarına da dikkat ediyor.

KUAFÖRLERDE YENİ DÖNEM KURALLARI

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı tedbirlere göre kuaförler ve güzellik salonlarında yeni dönemin kuralları şöyle:

*İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için, müşteriler randevu ile kabul edilmelidir. Müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmelidir.
*Müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalıdır. Bu uygulama, müşterinin ya da personelin COVID-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştıracaktır.
*İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır.
*İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmelidir.

MASKESİZ MÜŞTERİ ALINMAYACAK

*İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmelidir.
*İş yerine maskesiz müşteri alınmamalıdır. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarabilir.
*İş yerine müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalıdır.
*İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmalıdır.
*İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.
*Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması ya da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalıdır.
*İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalıdır, ortalıkta bırakılmamalıdır. (İHA/DHA)

İLGİLİ HABERAVM'ler ve kuaförler bugün hangi önlemlerle açılacak?AVM'ler ve kuaförler bugün hangi önlemlerle açılacak? İLGİLİ HABERBerberler Odası Başkanı: Salgın bitene kadar usturayla sakal tıraşı yasaklanmalıBerberler Odası Başkanı: Salgın bitene kadar usturayla sakal tıraşı yasaklanmalı
Son güncelleme: 14:24 11.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more