Sözcü Plus Giriş

ABD seçimleri ne zaman yapılacak, adaylar kimler?

Başkan Donald Trump ve rakibi Demokrat Parti’den Joe Biden ABD başkanlık ve kongre seçimlerinde karşı karşıya geliyor. Milyonlarca Amerikalı ülkeyi dört yıl yönetecek başkan için oy kullanırken dünyanın gözü de seçim sonuçlarında olacak. ABD başkanlık seçimleri 3 Kasım’da yapılacak.

Güncellenme: 10:03, 29/09/2020
ABD seçimleri ne zaman yapılacak, adaylar kimler?

ABD seçimleri ardından ülkeyi dört yıl boyunca ülkeyi yönetecek isim belli olacak. Adaylar seçim sonrası yardımcılarını da geçtiğimiz haftalarda belirledi. Cumhuriyetçi aday Başkan Donald Trump, başkan yardımcısı Mike Pence ile seçime gidiyor. Demokrat aday Joe Biden da başkan yardımcısı adayını Kamala Harris olarak açıkladı.

ABD SEÇİMİ NE ZAMAN?

ABD’de başkanlık ve kongre seçimleri 3 Kasım’da yapılacak. Aynı gün, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı için de oy kullanılacak.

TRUMP’TAN FLAŞ İDDİA

ABD'de 3 Kasım'da yapılacak Başkanlık seçimlerine sayılı günler kala yarış giderek daha da kızışıyor. Pek çok ankette Demokrat rakibi Joe Biden’ın gerisinde kaldığı gösterilen Donald Trump, seçimlerle ilgili açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.

Trump posta yoluyla oy verme işlemleriyle ilgili Virginia'daki mitinginde konuştu. Başkan Trump kazanıp kaybettiğini postaların gelmesini bekleyerek değil çabucak öğrenmeyi tercih edeceğini söylerken, “Televizyonu açıp ‘Ve kazanan…' şeklinde olmasını seviyorum. Aylarca sonuçları öğrenemeyebiliriz. O gece bir kazanan olduğunu duymanız çok düşük ihtimal. Ben önde giderken onlara sürekli oylar gelebilir. Çünkü geç geleceğini söyleyip duruyorlar” dedi.

FOTO: REUTERS

ERTELENSİN İSTEMİŞTİ

Corona virüsü nedeniyle posta yoluyla oy verme işleminin artması beklenirken, Trump söz konusu yöntemin pek çok soruna yol açabileceğini savunuyor. Oylamaya hile karışacağını söyleyen Trump, 2020’nin en isabetsiz sonuçlara yol açacağını öne sürerek seçimlerin ertelenmesini dahi istemişti.

‘İKİ KEZ OY VERİN’

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz günlerde kendisini destekleyen seçmenleri iki kez oy vermeye çağırmıştı. Posta yoluyla oy kullanmanın seçimde hileye yol açacağına gönderme yapan Trump, oyunu gönderenlerin bir kez de sandığa gitmelerini istedi.

North Carolina'daki mitinginde bu fikri ortaya atan Trump, “Oylarını göndersinler ve sonra sandığa gitsinler. Eğer sistemleri dedikleri kadar iyiyse oy kullanamayacaklar. Eğer çizelgede görünmüyorlarsa oy kullanabilirler” dedi.