Sözcü Plus Giriş

Af yasasında son durum: İkinci yargı paketi ne zaman meclise gelecek? Af yasasını içerecek mi?

Af yasası birçok kişi tarafından çok yakından takip ediliyor ve af yasasıyla ilgili tüm gelişmeler önem taşıyor. TBMM'ye sunulması planlanan ikinci yargı paketi üzerindeki çalışmalar sürdürülüyor. Peki af yasasında son durum ne?

08:28 -
Af yasasında son durum: İkinci yargı paketi ne zaman meclise gelecek? Af yasasını içerecek mi?

İkinci yargı paketinin kısa süre içinde TBMM’ye sunulması bekleniyor. Son olarak Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçtiğimiz ay af yasası hakkında merak edilenleri yanıtladı. Peki af yasası çıkacak mı? İşte son durum…

“AF YASASI İÇİN ÇALIŞILIYOR”

Adalet Bakanı Gül, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Meclis'te, gazetecilerin sorularını cevapladı. Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin soru üzerine Bakan Gül, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın olayı, yaşandığı tarihten itibaren sorguladığını belirterek, “Gerçekten faili meçhul olarak tüm yönleriyle araştırılıp, sonuçlandırılmayan cinayetlerden biri” diye konuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iade talebini hatırlatan Bakan Gül, Ukrayna'dan zanlının iadesi için talep yazısı yazıldığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile kendisinin de Ukrayna Adalet Bakanı ve Ukrayna Yargıtay Başsavcılığı ile görüştüğünü belirten Gül, şunları söyledi:

“Talebimizi yineledik. Konunun neticeye bağlanmasını, şüphelinin bağımsız yargının önüne çıkarılmasını ve olayın tüm yönleriyle ortaya çıkmasını hepimiz istiyoruz. Başta ailesinin ve Türk milletinin, hukuk ve adaletin tecellisi için talebi bu olayın aydınlatılmasıdır. Bu konuda her türlü talebimizi yineleyeceğiz. Bu konuda çabamızı hem devlet başkanları hem de bakanlar düzeyinde takip edeceğiz.”

‘SON KARARI MECLİS VERECEK'

Bakan Gül, “İkinci yargı paketi Meclis'e ne zaman gelecek?” sorusu üzerine, şöyle konuştu: “Meclisin gündeminde olacak bir konu. ‘Şu tarihte olur ya da şu şekilde olur' dememiz, Meclis'in saygınlığına, yasamanın asliliğine aykırı olur. Cumhurbaşkanı'mız da ‘Birkaç hafta içinde neticeye kavuşur' dedi. Umut ediyorum, Meclis'imiz, AK Parti grubu öncülüğünde uzlaşıyla bu konudaki talepleri de yerine getirecektir.”

Bakan Gül, infaz düzenlemesine ilişkin soru üzerine ise “Ceza infaz düzenlemesi yakın zamanda Meclis'e gelecek. Uzun zamandır zaten çalışılıyor. Bu konuda son kararı elbette Meclis verecek. Grubumuzun sorduğu sorular ya da teknik hususlar var ama bu, siyaseten verilmesi gereken bir konu. Çünkü toplumu rahatsız etmemeniz lazım. Bu konuda beklentiyi de yine infaz hukuku, hakkaniyet, adalet çerçevesinde hazırlamak lazım. AK Parti grubu da bunun üzerine çalışıyor” diye konuştu. DHA

Son güncelleme: 08:29 09.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more