Sözcü Plus Giriş

Ağrı ve Iğdır’da bayram namazı ve duha namazı saat kaçta? Ağrı ve Iğdır kuşluk namazı 2020 saatleri…

Ramazan bayramı bu senede milyonlarca kişi tarafından virüs önlemleri nedeniyle buruk bir şekilde kutlanacak. Ramazan ayının sonrasında kutlanacak olan bayramın anlamını arttırmak isteyenler bayramı namaz ile karşılayacak. Diyanet'ten yapılan açıklamaya göre bu yıl camiler kapalı olduğu için bayram namazı yerine duha yani kuşluk namazı da kılınabilir. Peki Ağrı ve Iğdır'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Duha namazı nedir, saat kaçta kılınabilir? İşte Ağrı, Iğdır ve tüm iller için bayram namazı saatleri...

19:03 -
Ağrı ve Iğdır’da bayram namazı ve duha namazı saat kaçta? Ağrı ve Iğdır kuşluk namazı 2020 saatleri…

Ağrı’da ve Iğdır’da yaşayan binlerce vatandaşımız 2020 Ramazan bayramı namazı saatini merak etmeye ediyor. Bayrama çok az bir zaman kala Ağrı ve Iğdır’da bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı. İşte, il il bayram namazı saatleri, Iğdır ve Ağrı namaz saati…

IĞDIR’DA BAYRAM NAMAZI SAATİ: 05:15

AĞRI’DA BAYRAM NAMAZI SAATİ: 05:20

BAYRAM NAMAZI'NIN ÖNEMİ

Diyanet İşleri Başkanlığı, bayram namazının önemini bir makale ile vurguladı. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı o makale; Bayram sabah erken kalkılmalı, yıkanıp temizlenmeli, güzel kokular sürünmeli, temiz ve yeni elbiseler giyilmelidir.

Ramazan Bayramı’nda, namazdan önce bir şeyler yenir, Kurban Bayramı’nda ise, kurban keseceklerin, kurban etinden yiyinceye kadar bir şey yiyip içmemesi müstehaptır. Peygamberimiz (s.a.s.) böyle yapmıştır. (Tirmizî, “Salât”, 385)

Kadınlar bayram namazı kılar mı? Diyanet'ten bayram namazı açıklaması…

DİYANET’TEN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI

Diyanet’ten bu yıl camiler kapalı olacağı için Duha namazı (Kuşluk namazı) önerisi geldi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar, “Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı' kılabilirler.” dedi.

DUHA (KUŞLUK )NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Duha namazı aynı zamanda kuşluk namazı olarak da bilinir. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Niteki bir hadîs-i Şerîfte: “Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır.” Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki veya dört veya sekiz veya on iki rek‘at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek‘at kılmaktır.

KADINLAR BAYRAM NAMAZI KILAR MI?

Diyanet'in kadınların bayram namazı kılmasıyla ilgili açıklaması şu şekilde; İslam âlimlerinin ittifakına göre kadınlar, cuma ve bayram namazlarıyla yükümlü değildirler (Semerkandî, Tuhfe, II, 161, 166; Halîl, Muhtasar, 45, 47; İbn Rüşd, Bidâye, I, 157; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 462). Bununla birlikte Hz. Peygamber (s.a.s.), kadınları bayram namazına katılmaya teşvik etmiştir (Buhârî, Îdeyn, 15, 21; Hac, 81; Müslim, Salâtü’l-îdeyn, 1-3, 10-12). Bu itibarla kadınlar, şartların elverişli olması halinde cuma ve bayram namazlarına katılabilirler.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more