Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak? Akkuyu nerede?

İnşasının tamamlanması halinde Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali olacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaatına 2017 yılında başlandı. Konumu tartışma konusu olan Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise Akkuyu nerede?

Akkuyu Nükleer Santrali nereye yapılacak? Akkuyu nerede?

Yıllardır Türkiye’nin gündeminde olan, yaklaşık üç yıl önce inşaatına başlanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin detayları merak konusu oldu. Vatandaşlar Akkuyu'nun tam olarak nerede olacağını ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin nereye yapılacağını araştırıyor.

AKKUYU NEREDE?

Mersin’in Gülnar ilçesi Akkuyu bölgesinde yapılacak olan nükleer santralin haritadaki konumunu aşağıdan görebilirsiniz.

NÜKLEER SANTRAL NEDİR?

Nükleer santral, nükleer reaktörün yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisi üretmesidir. Fosil yakıtlı santraller, kömür, petrol gibi yakıt kullanırken, nükleer santraller, uranyumu parçalayarak enerji üretmektedirler. Bu santrallerin diğerlerinden farklı madde kullanması, güvenlik önlemlerinin daha da fazla alınması gerekliliğini ortaya çıkartmaktadır. Nükleer santraller, çalışma sistemindeki birincil çeşitliliklere göre farklı şekillerde isimlendirilmektedirler. Kaynar sulu, basınçlı ağır sulu ve basınçlı su reaktörü olarak adlar verilmektedir.