Ezana dakikalar kaldı! Akşam ezanı saat kaçta okunuyor? İl il akşam ezanı vakitleri (24.04.2020)

Mübarek üç aylardan Ramazan Ayı'nın bugün ilk günü. Tüm İslam dünyası Ramazan Ayı'nın ilk gününü ifa ederken ilk iftar için akşam ezanını bekliyor. Müslümanlara farz kılınan oruç ibadeti ve namaz kılacak olanlar akşam ezanı saatlerini sayfamızdan takip edebilirler. Tüm illerin akşam ezan vakitlerini Diyanet'in yayınladığı saatlere göre haberimizden görebilirsiniz. İşte 24 Nisan 2020 akşam ezanı saati...

Ezana dakikalar kaldı! Akşam ezanı saat kaçta okunuyor? İl il akşam ezanı vakitleri (24.04.2020)

Akşam ezanına saatler kala vatandaşlar da bulundukları illerdeki akşam ezanı vaktini araştırıyor. Özellikle Ramazan Ayı’nın ilk günü ve cuma akşamı sebebiyle daha da önemli hale gelen bu günde akşam ezanı vaktinde ilk iftarlar yapılacak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı akşam ezanı vakitlerini haberimizde paylaştığımız link üzerinden bulabilirsiniz. İşte 24 Nisan il il akşam ezanı saatleri…

İL İL AKŞAM EZANI SAATLERİ

AKŞAM NAMAZI NE ZAMANA KADAR KILINIR? 

Akşam namazının vakti; güneşin batması ile başlayıp, Ebû Hanîfe'ye göre güneşin batışından sonra ufukta kalan aydınlık kayboluncaya kadar devam eder. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Akşam namazı vaktinin başlangıcı güneşin batışı, sonu da ufkun kayboluşudur” buyurmuştur. Bir rivayette de Hz. Peygamber (s.a.s.), yatsı namazını şafağın kaybolmasından sonra kılmıştır.

Rivayetlerdeki ‘şafak' veya ‘ufuk' kelimeleri İmam Ebû Hanîfe'ye göre, kırmızılıktan sonraki beyazlıktır. Ayrıca Ebû Hanîfe bu konuda delil olarak, “Akşam namazı vaktinin sonu ufkun karardığı vakittir” hadisine dayanmıştır.

İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed'le birlikte diğer mezheplere göre ise akşam namazının son vakti, güneşin batışından sonraki kızıllık gidinceye kadar devam eder. Zira hadisteki şafak güneşin batışından sonraki kızıllıktır. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), şafak kızıllıktır. O kaybolunca namaz vacip olur.” buyurmuştur.

NAMAZLAR CEM EDİLMEK (BİRLEŞTİRİLMEK) SURETİYLE KILINABİLİR Mİ?

Belirli şartları taşıyan her Müslüman'a günde beş vakit namaz farzdır. Her namaz kendi vakti içinde edâ edilmek üzere farz kılınmıştır. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de, “Namaz, müminler üzerine belli vakitlerde edâ edilmek üzere farz kılınmıştır.” (Nisâ, 4/103) buyrulmaktadır. Bu itibarla normal şartlarda her namazın vaktinde kılınması gerekir. Ancak geçerli bir mazeretin olması durumunda namazlar birleştirilerek (cem' edilerek) kılınabilir. “İki namazı birleştirmek” anlamına gelen “cem” öğle ile ikindi namazlarının öğle veya ikindi vaktinde; akşam ile yatsı namazlarının da akşam veya yatsı vaktinde birlikte kılınmalarını ifade eder.

Hanefî mezhebine göre cem sadece hacılar için söz konusudur. Arefe günü Arafat'ta ikindi öne alınarak öğle vaktiyle birlikte (cem-i takdim sureti ile) kılınır. Aynı gün akşam namazı geciktirilerek, Müzdelife'de yatsı vaktinde birlikte (cem-i te'hir) kılınır. Bunun dışında namazları cem ederek kılmak caiz değildir. Diğer mezheplerde (aralarında bazı konularda ihtilaf olmakla birlikte) sefer, yağmur, fırtına gibi mazeretlerle öğle ile ikindiyi veya akşam ile yatsıyı cem-i takdim ya da cem-i tehir yoluyla kılmak caizdir. Bu görüşün delillerinden birisi İbn Abbâs'ın verdiği “Resûlullah (s.a.s.) Tebûk seferinde öğle ile ikindi, akşam ile yatsı namazlarını birleştirerek kıldı”  haberidir. Hanefîler bu ve benzeri hadislerde söz konusu olan cemin, sûrî (bir namazı vaktin sonunda, takip edeni de vaktin başında peş peşe kılarak, şeklen bir birleştirme) olduğunu söylerler.

Önemli mazeretlerin bulunduğu durumlarda Hanefî birisi de diğer mezhepleri taklit ederek anılan namazları cem ederek kılabilir. Mesela seferde olmak, imtihan saatiyle çakışmak, doktorun ameliyatta iken namazı vaktinde kılamaması gibi zarûret ve ihtiyaç hâllerinde öğle ile ikindi, akşam ile yatsı namazları, cem-i takdim veya cem-i te'hir ile kılınabilir. Namazları birleştirerek kılacak kişi, bu namazları peş peşe ve sırasına göre kılar; iki farz arasındaki sünnetleri kılmaz, başka bir şeyle meşgul olmaz. Öğle ile ikindinin farzları, öğle veya ikindi vaktinde, akşam ile yatsının farzları, akşam veya yatsı vaktinde peş peşe, ara vermeden kılınır. Sabah namazı ne yatsı ne de öğle ile birleştirilemediği gibi, ikindiyle akşam veya yatsı ile sabah da birleştirilemez.

Tüm iller iftar saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya iftar vakitleri... İlginizi Çekebilir Tüm iller iftar saatleri: İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Konya iftar vakitleri...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...