Akşener’den dikkat çeken adaylık açıklaması!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, bir basın mensubunun "İsminiz Cumhurbaşkanlığı adaylığı için çok konuşuluyor, konu hakkındaki değerlendirmeniz nedir?" sorusuna, "Ortada seçim yok, hiçbir şey yok. Doğmamış çocuğa don biçmenin doğru olmadığını düşünüyorum" yanıtını verdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, düzenledikleri ortak basın toplantısında, gerçekleştirdikleri görüşme ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

“CİDDİ SİNERJİ OLUŞUR KANAATİNDEYİZ”

Davutoğlu, görüşme esnasında Türkiye'de son dönemde yaşanan ‘krizlerin' arka planının ve bu ‘krizlerin' çözüm yollarını konuştuklarını belirterek, “Gerek parti programlarımızın karşılaştırılmasında gerekse bugünkü sohbetimizde tek tek konu başlıkları açıldığında birçok görüşte benzer kanaatlere sahip olduğumuz, benzer kaygılar taşıdığımız ve birlikte çalışmamız durumunda ciddi bir sinerji oluşabileceği kanaati bizde hasıl olmuştur” dedi.

“HAKLI KAYGILAR TAŞIRIZ”

Türkiye'de son dönemde en büyük eksikliklerden birisinin, siyasi partilerin özgürce fikirlerini ifade edemiyor olduğunu söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Son bayramlaşma mesaisinde de Gelecek Partisi olarak bütün partilerle bayramlaşabildik ama iktidardaki iki parti bayramlaşma teklifimizi bile reddetti. Bayramlaşmalarda bile partilerin birbirleriyle selam alıp vermesine mesafeli yaklaşanların ülke meseleleri söz konusu olduğunda nasıl tavır alacakları konusunda hepimiz haklı kaygılar taşırız. Böyle bir dönemde siyasi liderlerin çok daha sık görüşmesi lazım.”

BİDEN’İN AÇIKLAMALARI

ABD başkan adayı Joe Biden'ın Türkiye'yi hedef alan sözlerine ilişkin değerlendirmede bulunan Davutoğlu şu ifadeleri kullandı;

*Mademki ‘dış mihrak' diye bir hayaletten bahsediliyor demiştik, yani Türkiye'de ekonomide yapılan bütün hatalar göz ardı ediliyor… Bu dış mihrak bulundu Joe Biden'ın açıklamalarıyla 8 ay sonra.

*Bu açıklama karşısında bütün siyasi partilerin ortak bir tavır sergilemesi lazım. Bütün partiler bir araya gelerek ‘evet biz Türk demokrasisinin onuru, haysiyeti söz konusu olduğunda bir araya geliriz.

*Dışarıdan hiçbir vesayeti kabul etmediğimiz gibi bu anlamda Türkiye'ye yönelik yapılacak her müdahaleyi de ortak bir tavır sergileriz' çağrısında bulunmuştum.

*Bunu eğer iktidardaki partiler samimilerse ‘dış mihrak' konusunda, hep birlikte bu adım atılır ve böylece bu dosya kapanır. Gündem değiştirme çabalarına da son verilir. Değilse biz bu açıklamayı muhalefet olarak her zaman yapabiliriz.

 

“KORKANLAR KİMSE ONLARA SORMANIZ DAHA DOĞRU”

Bir basın mensubunun “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun “Gül'den neden bu kadar korkuyorlar” ifadeleri yeni bir tartışma yarattı. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Davutoğlu, şu cevabı verdi:

*Bir korkan taraf var bir de soru soran taraf var. Biz bu konuda bir taraf durumunda değiliz. Türkiye'de bir kere eğer korkudan bahsetmek gerekirse, korkuyu tümden ortadan kaldıracak bir siyasi iklim şart.

*Kişilerden, akımlardan, düşüncelerden korkulmayan bir siyasi ortamda herkes en doğruya gitme şansı bulur. Bu soruyu korkanlar kimse onlara yöneltmeniz daha doğru olur.

AKŞENER AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Davutoğlu'nun ardından konuşan Akşener, “Biz işbirliği içinde rekabet anlayışının hayata geçirilmesinin Türkiye'ye nefes aldıracağına inanıyoruz. Kırmadan, incitmeden de rekabetin yapılabileceğini hem sözle hem davranışla göstereceğiz sizlere. Sayın Davutoğlu'nun Biden'ın sözlerine karşı bir ortak tutum teklifini biz olumlu gördük” açıklamasında bulundu.

“ERDOĞAN'DAN TIK YOK”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin bir açıklama yaptığını duymadığını dile getiren Akşener, “Sayın Kalın'ı duydum, sayın Altun'u duydum. Devlet memurlarını duydum, atanmışları duydum, sayın Erdoğan'ın ne dediğini bilmiyorum. Ama tabi sayın Erdoğan'ın bu konudaki fikrini şiddetle merak etmekteyim. Hepimiz telef olduk Biden'a bağırmaktan sayın Erdoğan'dan tık yok. Onu da çok merak etmekteyim” dedi.

ADAYLIK AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacağı yönündeki tartışmalara ilişkin de açıklamada bulunan Akşener, “Rahmetli Demirel'in sözü var. Ortada seçim yok, hiçbir şey yok. Doğmamış çocuğa don biçmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Dolayısıyla seçimin olmadığı bir yerde Cumhurbaşkanı adaylarının, adayının konuşulmasını da hiç doğru bulmadığımı ifade etmek isterim” dedi.

 

Karamollaoğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adaylığı' çıkışı İlginizi Çekebilir Karamollaoğlu'ndan 'Cumhurbaşkanı adaylığı' çıkışı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...