Sözcü Plus Giriş

Ankara’nın içme suyunda kimyasal alarmı

Ankara'nın su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Kurtboğazı Barajı'na akan derede yüksek miktarda kimyasal atık bulundu. Kimyasalın karıştığı derede balık ölümleri yaşanırken ilgili birimlerin erken davranması baraj kirliliğini engelledi.

Saygı ÖZTÜRK
12:15 -

Ankara’nın önemli ölçüde su ihtiyacının karşılayan Kurtboğazı Barajı’na akan bir dereye yüksek miktarda kimyasal atık karıştığı tespit edildi.

Kimyasalın atıldığı derede balık ölümleri görüldü. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Su ve Kanalizasyon İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, jandarma ve sağlık ekipleri alarma geçirildi.

Ekipler olay yerine hareket ederken jandarma kimyasalın baraja su taşıyan dereye kimler tarafından atıldığını araştırıyor.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş çevre konularında herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

BARAJA ULAŞMADAN DURDURULDU

Çevre ve Şehircilik bakanlığının bir yetkilisi gelişmeleri SÖZCÜ’ye şöyle anlattı:

* Çok tehlikeli kimyasalın dereye atıldığı anlaşılıyor. Bunun atık ya da madeni yağ geri kullanım tesisi atığı olduğunu düşünüyoruz.

* Kirli su baraja ulaşmadan ASKİ ekipleri tarafından durduruldu. Suda ağır bir koku var. Deredeki kirli suyu baraja karışmaması için çekmeye çalışıyoruz. Ayrıca toprak kirliğinin de önüne geçmeye çalışıyoruz.

Son güncelleme: 14:04 03.09.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more