Anne ve 3 çocuğu sağ çıkarılmıştı! Acı haber geldi…

İzmir'de yaşanan 6.9 büyüklüğündeki depremde yıkılan Doğanlar Apartmanı'nın enkazı altında kalan Seher Dereli Perinçek ile 4 çocuğunun yeri, 16 saat sonra tespit edildi. 23 saat sonra anne ve 3 çocuk sağ kurtarılmıştı. Bakan Koca, sağ kurtarılan bir çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı. Hayatını kaybeden çocuğun 7 yaşındaki Umut olduğu öğrenildi.  Enkaz altındaki diğer çocuk için kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Anne ve 3 çocuğu sağ çıkarılmıştı! Acı haber geldi…

Merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi olan 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir'de enkaza dönen 17 binadan 8'inde çalışmalar devam ediyor. Bayraklı ilçesindeki 8 katlı ve 21 daireli Doğanlar Apartmanı’nda bir mucize yaşandı.

Enkazda başlatılan arama- kurtarma çalışmalarında ilk olarak 2 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. 10 kişinin yaralı kurtarıldığı enkazdan sabah saatlerinde umutlu bir haber geldi. Depremden 16 saat sonra arama kurtarma ekipleri, 3´üncü kat seviyesinden gelen ses üzerine Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seher Dereli Perinçek ile irtibat kurmayı başardı.

7 SAAT SONRA ANNE VE ÜÇ ÇOCUĞU ÇIKARILDI

Anne Perinçek’in yanında 4 çocuğu da vardı. 10 yaşındaki ikizler Ezel ve Elzem, 7 yaşındaki Umut ve 3 yaşındaki Elif’in sağlığının da yerinde olduğunu öğrenen ekipler son derece hassas ve zorlu bir kurtarma çalışmasına başladı.

7 saat süren titiz çalışmaların ardından, depremden tam 23 saat sonra anne ile ikizler Ezel, Elzem ve kardeşleri Umut enkazdan sağ olarak çıkarıldı. Enkaz altındaki 3 yaşındaki Elif çocuk için kurtarma çalışmaları ise halen devam ediyor.

ACI HABERİ BAKAN KOCA AÇIKLADI

Deprem bölgesinde son duruma ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kurtarılan 3 çocuktan birisinin hayatını kaybettiğini, diğer 2’sinin ve annenin tedavisinin sürdüğünü açıkladı. Hayatını kaybeden çocuğun 7 yaşındaki Umut olduğu öğrenildi.

Anne Perinçek’i ziyaret ettiğini belirten Bakan Koca şu ifadeleri kullandı:

* Seher Hanım’ı gördüm. Birazdan özellikle Ede Hanım’ın göçük altında hayatta tutmak için damar yolu açtığı İnci kızımızı ziyaret edeceğim. Seher Hanım’ın üç yavrusundan birisi hayatını kaybetti.

* Diğer ikisiyle ilgili herhangi bir sorun yok ve yakinen durumlarını takip ediyoruz. Rabbim bu tür felaketleri memleketimize, vatanımıza ve milletimizi bir daha yaşatmasın diye temenni ediyorum. İzmir'e ve İzmirli kardeşlerimize geçmiş olsun. Türkiye'ye geçmiş olsun.

Enkaz altında 4 çocuğuyla birlikte kalan Seher Perinçek'in sesini duyan eşi Oğuz Perinçek ve babası Bekir Dereli büyük mutluluk yaşadı. Birbirlerine sarılan aile bireyleri duygu dolu anlar yaşadı.

“MELEK ONLAR MELEK”

Enkazın başında kızından ve torunlarından haber alan Bekir Dereli büyük mutluluk yaşamıştı. Dereli, “Enkaz altında 5 kişi var. Kızımla birlikte 4 torunum var. Hepsi aynı yerde ve sağlıkları yerinde. Çok mutluyum, çok. Allah onları bize bağışladı. Melek onlar melek! Hamdolsun Allah'ım sana, şükürler olsun. İki dakika önce seslerini duymuşlar. İçeriye girenler çok iyi olduğunu söyledi. Evlatlarıyla bir arada beraberlermiş. İkinci kattalar” ifadesini kullandı.