Antalya, Alanya ve Muğla’da iftar saatleri… Antalya’da iftar ve sahur saat kaçta? İmsakiye 2020

Ramazan ayını oruç tutan vatandaşlar dört gözle bekliyorlar. Her şehir farklılık gösteren iftar vaktinde sofralar kurulacak ve vatandaşlar oruçlarını sevdikleriyle beraber açacaklar. Muğla, Antalya, Alanya başta olmak üzere tüm illerimizde iftar saatlerini haberimizden okuyabilirsiniz. Peki Antalya, Alanya ve Muğla'da ezan saat kaçta okunacak? İşte Diyanet İmsakiyesi 2020...

Antalya, Alanya ve Muğla’da iftar saatleri… Antalya’da iftar ve sahur saat kaçta? İmsakiye 2020

Rahmet kapılarının açıldığı ve bereketin arttığı Ramazan ayı başladı. Oruç ibadetinin başlaması ile il il iftar vakitleri de merak ediliyor. 2020 Ramazan imsakiyesi ve iftar saatleri haberimizde yer alıyor. İşte Antalya, Alanya, Muğla iftar vakti ve il il iftar saatleri…

ANTALYA İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Antalya'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:37'de imsak vakti ile başladı. Antalya'da ilk iftar vakti ise 19:47 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

ALANYA İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Alanya'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:33'da başladı. Alanya'da ilk iftar vakti ise 19:41 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

MUĞLA İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Muğla'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:45'de imsak vakti ile başladı. Muğla'da ilk iftar vakti ise 19:56 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

RAMAZAN AYINDA NELER YAPILIR?

Ramazan ayı birçok güzel amelin yapılacağı, Allah’ın rızasının kazanılacağı bir mevsim. Bu ayda Hz. Muhammed'in (S.A.V) müjdelediği birçok hayrın ve Salih amelin işleneceği günler var. İşte onlardan bir kaçı:

* Oruç tutmak

* Geceleri Peygamber Efendimiz’in sav sünneti olan teravih namazını kılmak

* Kur’an okumak

* Namazları cemaatle kılmak

* Sahur yapmak

* İftar ettirmek

* Kadir Gecesini aramak

* Sabretmek

* İhsan ve ikramda bulunmak

* Tövbe etmek

* Cenneti istemek

* Çokça Kelime-i Tevhid söylemek

* Ramazan umresi yapmak

* Açları doyurmak

ORUCU BOZUP SADECE KAZAYI GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR?

Yolculuk, hastalık gibi meşru bir mazerete dayalı olarak bozulan orucun, sadece kazası gerekir. Ayrıca, abdest alırken boğaza su kaçması gibi kasıt olmaksızın yemek-içmek; çiğ pirinç gibi beslenme amacı ve anlamı taşımayan, yenilip içilmesi mûtat olmayan veya toprak gibi insan tabiatının meyletmediği şeylerin yenilip içilmesi orucu bozup, sadece kazasını gerektirir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 259, 267-270).
Keffâret ve adak oruçları ile nâfile oruçların başlanıp bozulması durumunda kazâ edilmeleri gereklidir.
Ramazan'da bir mazeret olmaksızın tutulmayan oruçlar, gününe gün kaza edilir. Ancak mazeretsiz olarak Ramazan orucunu tutmamak büyük günahtır.
Cinsel birleşme dışında tatmin, ağza giren yağmur, kar veya dolunun istemeyerek yutulması, abdest alırken, yıkanırken veya yüzerken suyun istemeyerek yutulması, kasten ağız dolusu kusulması orucu bozar ve bozulan orucun kaza edilmesini gerektirir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 256-259, 263).
İmsak vaktinin girip girmediği konusunda şüphesi bulunan kimse yiyip içmeye devam ederken o esnada ikinci fecrin doğmuş olduğu ortaya çıksa, oruç bozulur ve kazâ edilmesi gerekir. Aynı şekilde güneşin battığını zannederek iftar ederken güneşin henüz batmadığı anlaşılsa yine kazâ gerekir (Merğînânî, el-Hidâye, II, 277-278).
Unutarak yiyip içtikten sonra orucunun bozulmuş olduğu zannıyla veya gece niyetlenemeyip gündüz niyetlendikten sonra, gündüz yapılan bu niyetin niyet sayılmayacağı zannıyla günün geri kalan kısmında bilerek bir şey yiyip içmek veya cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur ve kaza edilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...