Antalya’da bayram namazı saat kaçta? Antalya Kurban Bayramı namazı vakti…

Milyonlarca vatandaş yaşadıkları ildeki bayram namazı saatlerini araştırıyor. Bayram namazı, cuma namazının kendisine farz olduğu her müslüman erkek üzerine vaciptir. İşte dini görevlerini yerine getirecekler için 2020 Antalya bayram namazı vakitleri...

Antalya’da bayram namazı saat kaçta? Antalya Kurban Bayramı namazı vakti…

Kurban Bayramı’nın gelmesiyle milyonlarca mümin Allah’ın rızasını kazanmak ve yoksullara yardım etmek için kurban kesecek. Bayramın olmazsa olmazlarından biri de bayram namazı. Peki Antalya’da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Antalya Kurban Bayramı namazı vakti…

ANTALYA’DA BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Akdeniz kıyısındaki şehirlerimizden olan Antalya’da 2020 Kurban Bayramı namazı saat 06:33’te kılınacak.

Antalya bayram namazı vakti: Antalya'da bayram namazı ne zaman saat kaçta kılınacak?

KURBAN KESİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

Kurban kesimi, bayram namazı kılınan yerlerde bayram namazı kılındıktan sonra; bayram namazı kılınmayan yerlerde ise, sabah namazı vakti girdikten sonra başlar. Hanefilere göre bayramın 3. günü akşamına kadar devam eder. Şafiilere göre ise 4. günü de kurban kesilebilir. Kurban bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebilir. Ancak kurbanların gündüzleri kesilmesi uygundur. Bayramın birinci günü kesmek daha faziletlidir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...