Sözcü Plus Giriş

Arefe günü hangi gün? Arefe günü hangi ibadetler yapılmalı, hangi dualar okunmalıdır?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşlar, Arefe gününün hangi gün olduğunu merak ediyor. Ramazan Ayı boyuncu ibadetlerini eksiksiz yapmaya çalışan Müslümanlar, İslam dininde önemli bir yere sahip olan Arefe gününde hangi ibadetlerin yapılacağını merak ediyor. İşte Arefe günü yapılacak ibadetler ve edilecek dualar…

22:47 -
Arefe günü hangi gün? Arefe günü hangi ibadetler yapılmalı, hangi dualar okunmalıdır?

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kaldı… Bu sene corona virüsü gölgesinde geçecek Ramazan Bayramı, 24 Mayıs Pazar günü başlayacak. Ramazan Bayramı arefesi de 23 Mayıs Cumartesi… Peki dinimizdeki yeri büyük olan Arefe Günü hangi ibadetler yapılmalı? Detaylar haberimizde…

AREFE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILMALI

Peygamber Efendimiz bugün için “En hayırlı, kabulü şayan olan dua, Arefe Günü yapılan duadır” şeklinde bir Hadis söylemiştir. Müslümanlar bugünü oruç, namaz ve dua eşliğinde geçirmelidir.

Tövbe Namazı Kılmak: İkindi namazını kıldıktan ve Arefe Duasına başlamadan önce göğün altında iki rekat namaz kılmalı ve Hak Teala’nın huzurunda günahlarını itiraf ederek ikrar etmelidir. Böylece Arafat sevabına nail olsun ve günahları bağışlansın.

Mahsus Namaz: Zeval vakti olduğunda göğün altına çıkmalı (yani açık alanda olmalı) öğlen ve ikindi namazlarını ruku ve secdesini güzel bir şekilde yaparak kılmalı. Namazları bittikten sonra iki rekat namaz kılmalı. Namazın birinci rekatında Fatiha Suresinden sonra ihlas suresini, ikinci rekatta Fatiha Suresinden sonra Kafirun Suresi okunmalıdır.

Foto: Shutterstock

Bu namazın ardından 4 rekat namaz kılmalıdır. Namaz iki rekat iki rekat kılınmalıdır. Her rekatta Fatiha suresinden sonra 50 kere ihlas suresini okumalıdır. Bu namaz Emire’l Mümin’in Hz. Ali’nin namazıdır.

AREFE GÜNÜ EDİLECEK DUA

Arefe günü ile ilgili bazı hadisler şöyledir;

“Arefe günü Besmele ile bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duası kabul olur.” (Ebu-ş şeyh)

Bir hadis-i şerifte:

“Kim ihlâs suresini Arefe gününde öğle ile akşam arasında bin defa okursa Allah (cc), ona ne isterse verir.” buyrulmaktadır.

Hadis-i şeriflere göre; “İhlâs suresini okumak kul hakkı hariç diğer bütün günahların affına vesiledir.” (Ebu-ş şeyh)

İLGİLİ HABERYarın (Arefe günü) marketler ve bakkallar açık olacak mı?Yarın (Arefe günü) marketler ve bakkallar açık olacak mı?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more