Arefe günü oruç tutmak sevap mı? Arefe günü oruç tutulur mu?

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala müslümanlar Arefe günü oruç tutulur mu sorusunu ve yapılacak ibadetleri merak ediyor. Haberimizden Kurban Bayramı Namazı nasıl kılınır ve Arefe günü yapılacak ibadetleri öğrenebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı bu sorulara cevap verdi. Peki Arefe günü oruç tutulur mu?

Arefe günü oruç tutmak sevap mı? Arefe günü oruç tutulur mu?

Müslümanların kutladığı iki bayramdan biri olan Kurban Bayramında yapılacak ibadetler ve Arefe günü oruç tutulur mu sorusunun cevabı araştırılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'ının oruç konusunda açıklaması merak ediliyor. Peygamber Efendimizin Zilhicce ayının ilk dokuz günü oruç tuttuğu rivayet ediliyor. Peki Arefe günü oruç tutulur mu?

AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

Diyanet İşleri Başkanlığı Kurban Bayramı'nda oruç tutmak hakkında şu bilgilere yer veriyor;

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Zilhicce’nin ilk dokuz gününü oruçla geçirdiği rivayet edildiği için (Ebû Dâvûd, Savm, 62) Zilhicce’nin ilk dokuz gününün, yani kurban bayramından önceki dokuz günün oruçlu geçirilmesi müstehaptır. Zilhicce ayının 10. günü kurban bayramının ilk günüdür. Kurban bayramında da oruç tutulmaz (Buhârî, Savm, 66-67; Ebû Dâvûd, Savm, 48). Ancak imsaktan itibaren bir şey yemeyip o günün ilk yemeğini kurban etinden yemek müstehaptır. Fakat bu, kendi evinde kurban kesebilen insanlar içindir. Zamanımızda çiftliklerde kurban kestiren bazı müslümanlara, akşama kadar sıra ancak gelmekte, hatta ertesi güne kalmaktadır. Bu durumda söz konusu insanların aç kalıp oruçlu imiş gibi durmaları uygun değildir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...