Sözcü Plus Giriş

Arkeolog Merve’nin intiharıyla ilgili önemli gelişme!

Zeugma Mozaik Müzesi'nde görev yapan ve izinde gittiği memleketi Diyarbakır'da intihar eden arkeolog arkeolog Merve Kaçmış'ın mobbinge uğradığı iddiasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, müze müdürü ile 2 uzman, görevden uzaklaştırıldı.

13:41 -
Arkeolog Merve’nin intiharıyla ilgili önemli gelişme!

Gaziantep’te bulunan Zeugma Mozaik Müzesi’nde 2 yıldır görevli arkeolog Merve Kaçmış,(33) izne ayrılarak, memleketi Diyarbakır’daki ağabeyi Ömer Ozan Kaçmış’ın evine gitti.

Kaçmış, pazartesi günü ağabeyinin kaldığı apartmanın 8’inci katındaki dairesinde pencereden atlayarak, yaşamına son verdi. Merve Kaçmış’ın cenazesi, Diyarbakır’da toprağa verildi.

Yakınları, Merve Kaçmış’ın, müzede kayıp tarihi eserleri zimmetine alması konusunda mobbinge maruz kaldığı için psikolojisinin bozulması sonucu intihar ettiğini öne sürdü.

Arkeolog Merve Kaçmış’ın intiharın ardından adli soruşturma başlatılırken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca da olayın araştırılması için soruşturma başlatılıp, Zeugma Mozaik Müzesi’ne müfettiş gönderildi.

Müfettişlerin devam ettirdiği soruşturma kapsamında, müze müdürü E.Ö. ile 2 uzmanın görevinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

ENVARTER SAYIMI YAPILIYOR

Öte yandan Merve Kaçmış’a görevden ayrılan başka personelin zimmetindeki ‘Pişmiş Toprak Eserler’i zimmetine alması gerektiğinin söylendiği, Kaçmış’ın ise envanter eksikliği olduğu için eserleri zimmetine almadığı gerekçesi ile mobbinge maruz kaldığı iddia edildi.

Kaçmış’ın eksik olduğu için zimmetine almadığı iddia edilen tarihi eserlerin sayımına başlandığı öğrenildi.(DHA)

 

İLGİLİ HABERİntihar eden arkeolog Merve'nin ağabeyinden 'kayıp eserler' iddiasıİntihar eden arkeolog Merve'nin ağabeyinden 'kayıp eserler' iddiası

 

Son güncelleme: 13:53 17.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more