Artvin’de çığ düştü; cenaze dönüşü 20 araçlık konvoy yolda kaldı

Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Yaylalar köyünün yolu, çığ düşmesi sonucu ulaşıma kapandı. Cenazeden dönen, aralarında Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin'in de bulunduğu kişileri taşıyan 20 araçlık konvoy, yolda kaldı. Bazı araçlar kara gömülürken, konvoydakiler saatler süren çalışmanın ardından kurtarıldı.

Yusufeli ilçesinde hafta boyunca etkili olan kar yağışı nedeniyle dün akşam Yaylalar köyü yoluna çığ düştü. Yol ulaşıma kapanırken, köyde katıldıkları cenaze töreninden dönen, aralarında Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin’in de bulunduğu kişileri taşıyan 20 araçlık konvoy, yolda kaldı.

Cenaze dönüşü üzerine çığ düşen konvoy yolda kaldı. Foto: DHA

Çığ nedeniyle bazı araçlar, kısmen kara gömüldü. Araçlarından çıkanlar, panikle güvenli bölgeye kaçtı. Bir süre sonra küreklerle yolu açmaya çalışan vatandaşların imdadına İl Özel İdaresi ekipleri yetişti. Ekipler yolu açarak mahsur kalanları kurtardı.

Mahsur kalanlar arasında Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin de bulunuyordu. Foto: DHA

‘DÖNÜŞ YOLUNDA ÇIĞ DÜŞTÜ’

Bir süre kürekle yolu açmaya çalıştıklarını anlatan Yusufeli Belediye Başkanı Aytekin, “Yaylalar köyünde cenazemiz vardı. 20 araçla cenazeye gittik, dönüş yolunda ise yola çığ düştü. İl Özel İdaresi’ne hemen haber verdik, ekipler gelene kadar bizler de yolun açılması için çalıştık. Araçlarda bulunan küreklerle yolu açmaya uğraştık. Yaklaşık 2 saat yolun açılması için uğraştık, daha sonra ekipler geldi ve yol açıldı. Bölgedeki kar kalınlığı 80 santimetreyi buluyor, bütün araçlar kara saplandı” diye konuştu.

Bir süre kendi imkanlarıyla kurtulmaya çalışan vatandaşların imdadına İl Özel İdaresi ekipleri yetişti. Foto: DHA

Çığ nedeniyle yolda mahsur kalan Hasan Gücüyeter de “Cenazeden dönerken, çığ düştü ve yolda kaldık. Ekipler gelene kadar biz de küreklerle yolu açmaya çalıştık. Herhangi bir yaralanma olmadı” dedi. Aracı kara saplanan Abdullah Hadi Katkat ise “Aracımız kara saplandı, korktuk” diye konuştu. (DHA)