Sözcü Plus Giriş

Atatürk Havalimanı’nın pistleri İstanbul Havalimanı için tahrip edilmiş!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), Atatürk Havalimanı'ndaki pistlerle ilgili ilk kez bir açıklama yaptı. O açıklamada da 14 milyar liralık pistin İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği iddiasıyla "devre dışı" bırakıldığı belirtildi. Akıllara takılan yeni soru işe şu; İstanbul Havalimanı'nın yapımı planlanırken yıllarca, milyonlarca yolcuya hizmet eden Atatürk Havalimanı ve pistleri hesaba katılmadı mı?

Sözcü İstanbul
20:03 -
Atatürk Havalimanı’nın pistleri İstanbul Havalimanı için tahrip edilmiş!

Kapatılan Atatürk Havalimanı'nın 2 milyar dolar değerindeki iki pistinin üzerine yapılan bin yataklı Yeşilköy Hastanesi'nin inşaatı tartışmalar arasında sürüyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) de Atatürk Havalimanı’ndaki pistlerle ilgili ilk kez bazı ayrıntılara değinerek bir açıklama yaptı.

İSTANBUL HAVALİMANI’NI ETKİLEDİĞİ İÇİN KAPATILMIŞ

Atatürk Havalimanı’ndaki 17/35 pistlerinin İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği ve ciddi kapasite kayıplarına neden olduğu iddiasıyla devre dışı bırakıldığı belirtilen açıklamada “Atatürk Havalimanı 17/35 pistleri İstanbul Havalimanı’nın tam kapasite ile faal olduğu 6 Nisan 2019 tarihinden bugüne kadar kullanılmamıştır. Bahse konu pistler İstanbul Havalimanı iniş kalkış operasyonlarını olumsuz etkilediği ve ciddi kapasite kayıplarına neden olduğu için devre dışı bırakılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

HASTANENİN ATATÜRK HAVALİMANI OPERASYONLARINA ETKİSİ BULUNMUYOR

Atatürk Havalimanı pistinde yapımı süren Yeşilköy Hastanesi hakkında da bilgi verilen açıklamada hastanenin Atatürk Havalimanı operasyonlarına etkisinin bulunmadığı savunularak, şöyle denildi:

* Atatürk Havalimanında gerçekleşen sınırlı sayıdaki uçuş operasyonları için  05/23 pisti kullanılmaktadır.

* Devre dışı olan 35L/R pistlerinde inşa edilen Hastane’nin Atatürk Havalimanı operasyonlarına olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır.

* Aktif olarak kullanılan 05/23 pistinden park alanları, Genel Havacılık terminali ve bakım hangarlarına uçak trafiklerini yönlendirilebilecek alternatifli taksi yollarımız bulunmaktadır.

* Öte yandan Annex-14'te belirtilen tüm şartlara uygundur ve herhangi bir mania teşkil etmemektedir.

* Bir diğer husus da, yapımı devam eden imalatların elektronik, seyrüsefer ve radar cihazlarına hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

MİLLİ SERVET YOK OLDU

Yeşilköy Hastanesi’nin yapımı sırasında kapatılan Atatürk Havalimanı’nın üç pistinden ikisi kırılarak yok edilmiş, sadece inşaat değeri milyarlarca lira olan iki pistin üzerine hastane yapılması, “Hastane yapmaktan çok Atatürk Havalimanı’nı yok etme operasyonu” olarak değerlendirilmişti.

YENİ SORU

Akıllara takılan yeni soru işe şu; İstanbul Havalimanı’nın yapımı planlanırken yıllarca, milyonlarca yolcuya hizmet eden Atatürk Havalimanı ve pistleri hesaba katılmadı mı?

Son güncelleme: 21:50 03.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more