Ayasofya’da ilk bayram namazı kılındı

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Şerif-i Camii'nde ilk bayram namazı kılındı. Namazı Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı

Ayasofya’yı müze yapan 1934 yılına ait Bakanlar Kurulu kararının Danıştay tarafından iptal edilmesinin ardından 24 Temmuz’da kılınan cuma namazıyla yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Şerif-i Camii’nde ilk bayram namazı kılındı.

Foto: DHA / Gece saatlerinden itibaren bekleyen vatandaşlar kapıların açılmasıyla sosyal mesafe kuralına göre saf tutup namaz kıldı.

Gece saatlerinden itibaren bekleyen vatandaşlar, güvenlik, temizlik ve dezenfektan çalışmalarının ardından ezanın okunmasıyla içeri alındı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın kıldırdığı bayram namazında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yan yana saf tuttu.

Foto: DHA / Vatandaşlar namazın ardından tekbir getirip dua etti.

İçeride sosyal mesafe kuralı uygulanırken cami önünde ise büyük bir kalabalık bayram namazı kıldı. Kadın erkek, genç yaşlı, çok sayıda vatandaş namazı kıldıktan sonra tekbirler getirdi, dua etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...