Ayvalık açıklarında bot faciası: 35 göçmen kurtarıldı 4’ü aranıyor

Balıkesir'in Ayvalık ilçesi açıklarında sığınmacıları taşıyan bot battı. Bottaki kişilerden 35'i Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerince kurtarıldı. Kayıp olduğu değerlendirilen dört göçmen aranıyor.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında içinde 39 göçmenin olduğu botunu motorunu ve benzinini aldıktan sonra kesen Yunan Sahil Güvenliği, göçmenleri ölüme terk etti.

Olay sabaha karşı saat 02.45 sıralarında meydana geldi. Olayı ihbar alan Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri bottaki sığınmacılardan 35’ini kurtarılırken, kayıp olan dört kişi için arama çalışmaları devam ediyor. Kurtarma anları ise sahil güvenlik ekiplerinin kameralarına yansıdı.

FOTO: SÖZCÜ

CAN PAZARI YAŞANDI

Ayvalık Çıplak adasının bir mil açığında bir düzensiz göçmen botunun battığı ihbarını alan Sahil Güvenlik Komutanlığı, olay yerine Ayvalık Sahil Güvenlik ekiplerini yönlendirdi. Kısa sürede olay yerine ulaşan ekipler, denizdeki göçmenleri kurtarma faaliyetine başladı.

Olay yerine 3 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Dalış Emniyet ve Güvenlik Timi, Sahil Güvenlik Helikopteri ve Sahil Güvenlik Uçağı daha görevlendirildi. Yaklaşık üç saatlik çalışma sonunda 35 göçmen sağ olarak kurtarılırken, verilen bilgiler çerçevesinde kayıp olan dört kişinin ise aranmasına devam ediliyor.

YUNAN SAHİL GÜVENLİĞİ BOTU KESMİŞ

Kurtarılanlar verdikleri ilk ifadelerinde, lastik botlarının Yunanistan Sahil Güvenlik unsurları tarafından kesildiğini, benzin bidonları alınarak Türk Karasularına itildiklerini söyledi.

Yunanistan'ın ölüme terk ettiği 62 kaçak göçmen kurtarıldı! İlginizi Çekebilir Yunanistan'ın ölüme terk ettiği 62 kaçak göçmen kurtarıldı!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...