Babalar Günü bu pazar mı? 2020’de Babalar Günü ne zaman?

Babalar Günü haziran ayının üçüncü haftasında kutlanıyor. Babalar Günü ne zaman, tam olarak hangi tarihe denk geliyor merak edenler Babalar Günü için hazırlıklarını tamamlamak için Babalar Günü'nün tam tarihini merak ediyor. Bu sene Babalar Günü hangi tarihe denk gelecek?

Babalar Günü bu pazar mı? 2020’de Babalar Günü ne zaman?

Yılın en özel günlerinden Babalar Gününe sayılı günler kaldı. Anneler Gününün kutlanmasının ardından Babalar Gününde herkes babasını mutlu etmek istiyor. Babalar günü bu yıl yani 2020’de 21 Haziran Pazar günü kutlanacak.

BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her haziran ayının üçüncü haftasının pazar günü kutlanıyor. Bu bilgiler doğrultusunda Babalar günü bu yıl yani 2020'de 21 Haziran Pazar günü kutlanacak.

2020'de Babalar Günü ne zaman? Babalar Günü bu pazar mı?

BABALAR GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...