Sözcü Plus Giriş

Bakan Akar açıkladı: 13 terörist etkisiz hale getirildi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK komuta kademesi, Hatay'da sınır denetlemesi yaptı. Corona virüsü tedbirleri kapsamında, gerçekleşen ziyarette sosyal mesafe uygulandı, maske takıldı. Bakan Akar ziyareti sırasında yaptığı açıklamada bugünkü operasyonlarda 13 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ziyarette bulunan Hatay Valisi Rahmi Doğan ise İdlib’de tesis edilen ateşkesin ardından kamptaki bazı Suriyelilerin evlerine dönmeye başladığını söyledi.

Sozcu.com.tr
20:29 -
Bakan Akar açıkladı: 13 terörist etkisiz hale getirildi!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hatay'a gitti.

Hatay Havalimanı'nda Vali Rahmi Doğan ve 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla tarafından karşılanan Bakan Akar, Korgeneral Yayla'dan bölge ve hudut hattındaki son gelişmelere ilişkin aldığı brifingin ardından sınırın sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulundu.

Bakan Akar ve TSK komuta kademesi, incelemeleri kapsamında sınır hattındaki Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolu’nu da ziyaret etti.

2'nci Hudut Alayı bölgesindeki karakola gelişinde tören mangasını selamlayan Bakan Akar, şeref defterinin imzalanmasının ardından gözetleme kulesine çıktı.

“13 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Hudut nöbetçisinden hudut tekmili alan Bakan Akar buradan, sınır hattı ile Suriye tarafındaki Atme Kampı’nı inceledi.

Hatay Valisi Doğan'dan kamp ve bölgedeki yardım faaliyetlerine ilişkin bilgi alan Bakan Akar, şunları söyledi:

* Gerçekten önemli çalışmalar, faaliyetler yapılıyor.

* Mehmetçik bir taraftan Suriyeli kardeşlerimizin günlük hayatının kolaylaşması için faaliyet gösterirken diğer taraftan da terörle, kaçakçılıkla mücadele, hudutlarımızdan izinsiz geçişlerin önlenmesi konusunda gece-gündüz demeden büyük bir gayret gösteriyor.

* Türk Silahlı Kuvvetleri tek vücut, tek yumruk olarak teröristin peşindedir.

* Mehmetçik bugün operasyonlarını Haftanin, Zap, Hakurk, Gara bölgelerinde de bir başka şekliyle sürdürdü.

* Komandolarımız, Hava Kuvvetlerimiz oradaki başarılı operasyonlar sonucunda üs bölgelerimize, karakollarımıza eylem hazırlığında olduğunu tespit ettikleri 13 teröristi etkisiz hale getirdi.

“MAĞARALARI BAŞLARINA YIKTIK”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kendisini verilen görevi en iyi şekilde yapma azim ve kararlılığında olduğunu dile getiren Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

* Çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz.

* Bugüne kadar yaptıklarımızla teröristlerin mağaralarını, inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam edeceğiz.

* İnşallah, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız güçle en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle milletimizi, halkımızı bu terör belasından kurtarıp hem halkımızın güvenliğini, hem de hudutlarımızın güvencesini sağlayarak burada sulhu sükunu hakim kılacağız.

* İdlib'de ateşkesin ve istikrarın kalıcı olarak sağlanması çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

* Mehmetçik, bu konuda ülkemizin hak ve menfaatleri çerçevesinde yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptı, zor arazi ve hava koşullarına aldırmaksızın bundan sonra da yapmaya devam edecek.

CORONA VİRÜSÜ TEDBİRLERİ

Bakan Akar ve TSK komuta kademesinin incelemeleri sırasında corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında alınan tedbirleri uygulandı.

Ziyaret sırasında Bakan Akar, komutanlar ve Mehmetçik maske kullanırken Bakan Akar'ı karşılayan tören mangası dahil tüm Mehmetçik tarafından sosyal mesafe kuralına dikkat edildi.

Bakan Akar ile TSK komuta kademesi, Ramazan ayının son iftarını sınır hattını korumakla görevli Mehmetçik ile yaptı.

“BAZI SURİYELİLER EVLERİNE DÖNMEYE BAŞLADI”

Vali Doğan da Atme Kampı'ndaki son duruma ilişkin yaptığı bilgilendirmede, rejimin saldırılarının ardından bölgeden kaçan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan masum insanların bölgede barınmasıyla kendiliğinden oluşan kampta insanların zorlu şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirtti.

Kamplardakilerin sağlık ve gıda ihtiyaçlarının yardım kuruluşları tarafından karşılandığını dile getiren Vali Doğan, İdlib'de tesis edilen ateşkesin ardından kamptaki bazı Suriyelilerin evlerine dönmeye başladığını söyledi.

Vali Doğan, Afrin'e de Türkiye'den elektrik verilmeye başlandığını, bölge halkının da bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

İLGİLİ HABERİçişleri Bakanlığı: 3 terörist ölü olarak ele geçirildi!İçişleri Bakanlığı: 3 terörist ölü olarak ele geçirildi!
Son güncelleme: 22:16 23.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more