Bakan Akar: İdlib’de göçün durduğuna dair çok güzel emareler var!

Hatay’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus heyetiyle gerçekleştirilen görüşmelerin olumlu seyir ettiğini belirterek, "Ateşkes imzalandı fakat herkesin kafasında bir soru var. Bizim görüşümüz, ateşkesin kalıcı olması” dedi. Ateşkesle beraber bir an evvel göçün durmasını beklediklerini de dile getiren Bakan Akar, “İdlib'den göçün durduğuna dair çok güzel izler, emareler var" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Wallace ve BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Koordinatörü Kevin Kennedy ile Hatay'da sınırın sıfır noktasındaki hudut karakolunda gerçekleştirdiği toplantının ardından Kırıkhan ilçesinde, şehit Jandarma Uzman Onbaşı Beyazıt Bestami Buluş’un cenaze törenine katıldı. Bakan Akar, daha sonra Hatay Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“GÖRÜŞMELERDE OLUMLU BİR YAKLAŞIM GÖRDÜK”

Rusya’dan gelen askeri heyetle yapılan görüşmelerin hangi noktada olduğuna yönelik bir soru üzerine Bakan Akar, Rus heyetin geçtiğimiz salı günü Türkiye’ye geldiğini hatırlattı.

Bu heyetin, Türk askeri heyetiyle 4 günden beri görüşmelerini sürdürdüğünü aktaran Bakan Akar, “Görüşmelerde olumlu bir yaklaşım gördük. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Putin’le 5 Mart’ta Moskova’da yaptıkları ve çerçevesini belirledikleri mutabakata uygun olarak Türk heyeti görüşmeleri sürdürdüler” dedi.

“METİN İKİ TARAFÇA İMZALANDI, İLK UYGULAMASINI 15 MART'TA GÖRECEĞİZ”

Görüşlerini, taleplerini ve beklentilerini mutabakata uygun olarak masaya koyduklarını ifade eden Bakan Akar, “Karşı taraf da kendi fikirlerini, kendi taleplerini ortaya koydular ve bir yerde buluştuk. Hazırladığımız metin iki tarafça biraz önce imzalandı ve yürürlüğe girdi. Bunun ilk uygulamasını da 15 Mart’ta M4 kara yolunda ortak devriyeyle göreceğiz” açıklamalarını yaptı.

“BİZİM GÖRÜŞÜMÜZ ATEŞKESİN KALICI OLMASI”

Bakan Akar, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

* Daha sonra müşterek koordinasyon merkezleri kurulacak ve bu merkezlerle beraber buradaki faaliyetler birlikte yönetilecek.

* Bizim bu konudaki taleplerimiz, isteklerimiz belli. Açık ve net.

* Cumhurbaşkanımız tarafından birçok kez gündeme getirildi, ortaya konuldu.

* Bizim burada isteğimiz, temel amacımız, bir an önce ateşkesin kalıcı hale getirilmesi.

* Ateşkes imzalandı fakat herkesin kafasında bir soru var.

* Bizim görüşümüz, ateşkesin kalıcı olması.

* Bu yönde bize düşen ne görev varsa biz bunların hepsini yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz.

* Muhataplarımızın aynı şekilde davranması beklediğimizi dile getirdik.

* Bu konuda yapıcı bir yaklaşım içinde olduklarını gördük.

“İDLİB'DE GÖÇÜN DURDUĞUNA DAİR EMARELER VAR”

Ateşkesle beraber bir an evvel göçün durmasını beklediklerini de dile getiren Bakan Akar, bu konuda da güzel gelişmeler olduğunu bildirdi.

Bakan Akar, şunları kaydetti:

* İdlib’den göçün durduğuna dair çok güzel izler, emareler var.

* Biliyorsunuz bizim burada hem AFAD’ımız, hem Kızılay’ımız briket evler yapmakta.

* Burada geçici bir konaklama, barınma için Suriyeli kardeşlerimize imkan hazırlamaktayız.

* O faaliyetlerimiz devam ediyor. Bu çalışmalara bağlı olarak, biz bunları gerçekleştirdiğimizde gerçekten sadece bir askeri faaliyet değil, aynı zamanda da çok önemli bir insani faaliyeti yerine getirmiş olacağız.

* Çünkü şu anda milyonu aşan kişi evlerinden, topraklarından, yerinden yurdundan edilmiş vaziyette.

* Bunların da yüzde 80’den fazlası kadın ve çocuk.

* Bu zor arazi ve hava koşullarında bu insanların hayata tutunabilmeleri için sadece askeri anlamda değil aynı zamanda insani olarak da bize düşen görevlerin yerine getirilmesi için gerçekten azami gayret gösteriyoruz.

* Bütün kurumlarımızla, kuruluşlarımızla orada beraber çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

* Bunları gerçekleştirdiğimizde de bizim umudumuz, dileğimiz, doğal olarak beklentimiz hudutlarımızın da halkımızın da güvenliği sağlanmış olacak.

* Bu konuda iş birliğimiz devam ediyor. Söz konusu metin imzalandı, önümüzdeki günlerden itibaren de bunun uygulaması başlayacak.

* Ülkemize, milletimize, bölgemize hayırlı uğurlu olsun.

“ATEŞKESİN KALICI OLMASINA HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAMIŞ OLACAĞIZ”

Pazar günü başlayacak devriyelerle ilgili ayrıntıların sorulması üzerine Bakan Akar, o teknik konuların hepsinin konuşulduğunu ve karara bağlandığını söyledi.

Karşılıklı anlayış birliği olduğunun altını çizen Bakan Akar, “Vardığımız bu teknik, taktik detayların kullanılmasıyla da burada sağlıklı bir şekilde devriye yapılacak. Bu devriyeyle oradaki ateşkesin kalıcı olmasına her türlü katkıyı sağlamış olacağız.” diye konuştu.

Bakan Akar TSK'daki corona önlemlerini açıkladı: İzinler iptal İlginizi Çekebilir Bakan Akar TSK'daki corona önlemlerini açıkladı: İzinler iptal

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Çocuk Corona Hatay İngiltere Kadın Moskova pazar Putin Rusya salı şehit söz Suriye TSK Türkiye
Loading...