Bakan Koca’dan uluslararası toplantıda ‘yerli aşı’ açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 ülke ve Dünya Sağlık Örgütü temsilcilerinin katıldığı toplantıda, Türkiye'de corona virüsüne karşı aşı çalışmalarından söz etti. Koca, "Sağlık Bakanlığı olarak, virüsü kendi laboratuvarımızda başarıyla izole ettik. Bu, araştırma kuruluşlarımızda aşı çalışmaları için daha fazla araştırma yapılmasının yolunu açacaktır. Bakanlık olarak ayrıca Covid-19 araştırması üzerine yenilikçi projeler için bir veri tabanı oluşturduk" dedi.

10 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla gerçekleştirilen Türk Konseyi Liderler Zirvesinde alınan karar gereği, Türk Konseyi Sağlık Bakanları Toplantısı düzenlendi. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, üyeler arasında iş birliğini güçlendirme konusunda mutabakata varıldı.

6 ÜLKE VE DSÖ TEMSİLCİLERİ KATILDI

Türkiye Cumhuriyeti'ni Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın temsil ettiği toplantıya; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Macaristan Sağlık Bakanlarının yanı sıra DSÖ Avrupa Direktörü ve Türk Konseyi Genel Sekreteri de katıldı. Dönem başkanı olan Azerbaycan tarafından açılışı yapılan toplantıda, üye ülke temsilcileri sırayla söz aldı.

KOCA: VİRÜSÜ İZOLE ETTİK

Sağlık Bakanı Koca, salgınlarla mücadelede ülkelerin kendi aldıkları önlemlerin yeterli olmadığını ve küresel düzeyde tedbirler alınarak iş birliği içinde bulunulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin Corona virüs salgınıyla mücadelede tedbirleri ilk uygulayan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Koca, ülkede erken dönemden itibaren alınan önlemleri özetledi.

Türkiye'nin iyi uygulama örneklerini “Pandemi Planlaması”, “Destekleyici Stratejiler” ve “Araştırma ve Geliştirme” olmak üzere üç ayrı başlık altında katılımcılarla paylaşan Bakan Koca, şunları kaydetti;

*Bugün Türkiye, şüpheli vakaların tüm temaslılarının test edilmesini ve sıkı takibini sağlayan geniş kapsamlı bir strateji takip etmektedir.

*Sağlık Bakanlığı olarak, virüsü kendi laboratuvarımızda başarıyla izole ettik. Bu, araştırma kuruluşlarımızda aşı çalışmaları için daha fazla araştırma yapılmasının yolunu açacaktır.

*Bakanlık olarak ayrıca Covid-19 araştırması üzerine yenilikçi projeler için bir veri tabanı oluşturduk.

ÜYE ÜLKELERE DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Başta bilim insanları arasında olmak üzere tüm alanlarda iş birliğine hazır olduklarını kaydeden Bakan Koca, üye ülkelere dayanışma çağrısı yaptı. Bakan Koca, salgının ticari ve ekonomik etkilerini minimize etmek adına tedarik zinciri oluşturulmasını ve Sağlık İş Forumlarının her yıl bir üye ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesini önerdi.

Corona virüs gündemiyle ilgili Türkiye'de “Sorun küresel, çözüm ulusal” sloganını benimsediklerini ifade eden Bakan Koca, bu sloganı “Sorun küresel, çözüm dostlarımızla” şeklinde güncellemek istediğini açıkladı.

İngiltere'den corona aşısı çalışması! Denemelere başlıyorlar İlginizi Çekebilir İngiltere'den corona aşısı çalışması! Denemelere başlıyorlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Azerbaycan Bilim Corona Cumhurbaşkanı Dünya İngiltere Kazakistan Kırgızistan Macaristan Özbekistan Recep Tayyip Erdoğan Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı söz TAyyip Erdoğan Türkiye uygulama
Loading...