Bakan Varank: Covid-19’a karşı çok önemli bir ilacı ürettik

Türkiye, corona virüsüyle mücadele kapsamında yerli ve milli olarak kendi ilacını üretti. İlacın, Covid-19 tedavisinde kullanılması ve ihracatı planlanıyor. Hazırlanan ilacın görüntüsü ve ismi de belli oldu.

Bakan Varank: Covid-19’a karşı çok önemli bir ilacı ürettik

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Atabay İlaç işbirliğiyle, Covid-19 tedavisinde kullanılan ve etkin sonuçlar veren Favipiravir isimli ilacın yerli sentezi, Doç. Dr. Mustafa Güzel ve Zeynep Atabay Taşkent'in koordinasyonunda 32 kişilik ekip tarafından üretildi.

(FOTO: İHA)

Yerli sentez ilacı geliştiren İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel ve ilacı endüstri seviyesine getiren Atabay Kimya’dan Zeynep Atabay Taşkent, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyaret etti. Heyet, ruhsatlandırma aşamasındaki yerli sentez ilacın ilk numunesini Bakan Varank’a takdim etti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Bakan Varank, şöyle konuştu:

* Türk hekimlerinin Covid-19 hastalığının tedavisinde çok başarılı şekilde kullandığı Favipiravir ilacının yerli sentezini bilim insanlarımız, İstanbul Medipol Üniversitesinden Mustafa Güzel hocamızın liderliğinde geliştirdi. Atabay İlaç firması da bu ürünün ticarileşmesi için altyapısını kullandırdı.

(FOTO: İHA)

* Yerli ve milli olarak kendi sentezimizle geliştirilmiş çok önemli bir ilacı üretmiş olduk. Bunun ruhsatlandırma aşaması var. Sağlık Bakanımız, kabine toplantısında bu ilaçların hemen ruhsatlandırılması ile ilgili talimat verdiğini de söyledi. Süreçler hızlı şekilde tamamlandığında, kendi sentezimizle geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz kendi ilacımızı hem Türkiye’de kullanabileceğiz hem de ihraç edebileceğiz.

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ”Hekimlerimizin Covid-19 hastalığı tedavisinde etkin şekilde kullandığı Favipiravir isimli ilacı TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışan bilim insanlarımız kendi sentezimizle üretmeyi başardı” demişti. (İHA)

Son dakika... Türkiye'deki güncel corona verileri ve can kayıpları açıklandı (11.06.2020) İlginizi Çekebilir Son dakika... Türkiye'deki güncel corona verileri ve can kayıpları açıklandı (11.06.2020) 13-14 Haziran'da sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? İlginizi Çekebilir 13-14 Haziran'da sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

 

 

 

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Corona Covid-19 Cumhurbaşkanı istanbul İstanbul Medipol Üniversitesi kimya Normalleşme Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Sanayi sokağa çıkma yasağı son dakika Teknoloji Türkiye
Loading...