Sözcü Plus Giriş

Bakanlıktan Corona virüsüne karşı 11 maddelik genelge!

Corona virüsü nedeniyle 11 maddelik bir genelge yayınladıklarını ve birde çevre ihbar hattı oluşturduklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Çevre ihbar hattı ile birlikte vatandaşlarımız yoğun bir şekilde caddesinde sokağında mahallesinde temiz olmasını düşündüğü alanlara ilişkin bize WhatsApp hattından bilgilendirme yapacaklar" dedi.

17:35 -

24 Ocak’ta meydana gelen deprem nedeniyle çalışmaların son durumunu incelemek üzere Elazığ’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dünyayı etkisine alan Corona virüsü salgını nedeniyle aldıkları tedbirle ilgili de bilgi verdi.

Bakan Kurum, şöyle konuştu:

* Yüzden fazla ülkeye yayılan Corona virüsüyle alakalı ülkemiz Sağlık Bakanlığımız koordinasyonunda gerekli tedbirleri ve çalışmaları başlattılar.

* Biz de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak dün 81 ilimize bir genelge gönderdik.

* Valiliklerimize göndermiş olduğumuz genelge kapsamında 11 maddelik korona virüsüne karşı şehirlerimizin, vatandaşlarımızın alması gereken tedbirleri ve bu tedbirlere ilişkin de yapacaklarımızı içerir bir genelge.

* Bu genelde kapsamında öncelikli olarak bölgelerimiz, valiliklerimizin şehirlerde aldığı kararlar doğrultusundaki, bu kararlarda Sağlık Bakanlığımızın bilim kurulu tarafından alınan kararlarla eş düzey, paralel bir şekilde çalışacak.

FOTO: İHA

“TOPLU ULAŞIM ARAÇLARI HER GÜN DEZENFEKTE EDİLECEK”

Öncelikli olarak vatandaşların yoğun bir şekilde kullandığı başta toplu ulaşım araçları olmak üzere caddelerde sokaklarda, yoğun trafiğin olduğu alanlarda hem temizlik işlerinin daha sık ve titiz bir şekilde yapılacağına değinen Bakan Kurum, şu ifadeleri kullandı:

* Toplu ulaşım araçlarında vatandaşlarımızın yoğun bir şekilde yaşadığı alanlara ilişkin dezenfekte işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılacağı, bu çerçevede toplu ulaşım araçlarımızda dezenfekte işlemlerinin her gün yapılması akabinde, bu araçlarda vatandaşlarımızın da kendi temizliklerini sağlayabilme adına dezenfektanların bulundurulması.

* Yine bu çerçevede yerel yönetimlerimizle çalışan personelimizin zorunlu olmadığı sürece yurt dışına çıkmaması, eğer çıkmış ise sağlık bakanlığımızın bilim kurulu tarafından alınan tedbirler kapsamında 14 gün işe başlamadan evlerinde durmaları.
* Yine çöplerimizi düzenli şekilde topluyoruz ama hem çöp bidonlarımız da vatandaşlarımızın temas ettiği alanlara ilişkin temizlik işlemlerinin düzenli bir şekilde yapılması.

* Yine bu alanlarda çöplerimizin daha sık toplanmasına ilişkin temizlik işleminin düzenli olarak yapılmasıdır.

FOTO: İHA

“VATANDAŞLARIMIZA BİLGİLENDİRME YAPILACAK”

Bir çevre ihbar hattı oluşturduklarına değinen Bakan Kurum, sözlerini şöyle tamamladı:

* Çevre ihbar hattı ile birlikte vatandaşlarımız yoğun bir şekilde caddesinde sokağında mahallesinde temiz olmasını düşündüğü alanlara ilişkin bize WhatsApp hattından bilgilendirme yapacaklar.

* Bakanlığımız birimleri de hızlı bir şekilde davranarak belediyelerimizin eliyle müdahil olacağız.

* Vatandaşlarımızı bu noktada bilinçlendirmek adına şehirlerimizdeki billboardlar, yine belediyelerimizin valiliklerimizin bilgilendirme alanlarında, televizyonlarda yoğun bir şekilde bu bilgilendirmelerin yapılacağına ilişkin 11 maddelik bir genelge yayınladık.

* Tabii ülke olarak hakikaten sağlık bakanlığımızın baştan beri aldığı tedbirler yiyen Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde korona virüsünün yayılmasına ilişkin her türlü tedbiri almış durumdayız.

* Daha kararlı bir şekilde bu süreci geçirme arzusundayız.

* Biz de belediyelerimiz olarak bilim kurulunun aldığı kararları şehirlerimizde uygulayacağız.

* Bahar geliyor. Bir bahar temizliği çerçevesinde şehirlerimizi daha temiz hale getireceğiz.

* Bu çerçevede Corona virüsüyle mücadelemizi kararlı etkin bir şekilde sürdüreceğiz. İHA

İLGİLİ HABERBakan Koca'dan, corona virüsüne karşı '14 Kural' paylaşımıBakan Koca'dan, corona virüsüne karşı '14 Kural' paylaşımı
Son güncelleme: 17:54 13.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more