Sözcü Plus Giriş

Berberler bugün açık mı? Kuaförler ve berberler ne zaman açılacak?

Türkiye’de corona virüsü sebebiyle kuaförler ve berberler yaklaşık bir aydan daha fazla süredir kapalı durumdaydı. Geçtiğimiz hafta yapılan kabine toplantısı sonrası corona virüsü karşı bazı normalleşme planları açıklanmıştı. Peki, kuaförler ve berberler ne zaman açılacak? Berberler bugün açık mı? İşte cevabı…

09:17 -
Berberler bugün açık mı? Kuaförler ve berberler ne zaman açılacak?

Türkiye, corona virüsü karşı normalleşme adımları atılmaya bugün (11 Mayıs) itibariyle başlıyor. Uzun süredir kapalı durumda olan birçok işletme bugün tekrardan açılacak. Peki, berberler bugün açık mı? Kuaförler, berberler ve güzellik merkezleri ne zaman açılacak? İşte detaylar…

BERBERLER BUGÜN AÇIK MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Mayıs 2020 tarihi itibariyle corona virüsü sebebiyle kapatılan bazı işletmelerin tekrara faaliyete geçeceğini söylemişti. Kuaförler ve berberler de bazı düzenlemeleri yaparak bugün itibari ile hizmet vermeye başlayacak.

BERBERLE VE KUAFÖRLE BUGÜN NASIL HİZMET VERECEK?

Sağlık Bakanlığı, bugün tekrar faaliyete geçecek berberler, kuaförler ve güzellik merkezlerinin uyması gereken şartları açıkladı;

*İş yerinde kalabalık oluşmasını engellemek için, müşteriler randevu ile kabul edilmelidir. Müşterilerin randevu saatinde gelmeleri istenmelidir.

*Müşteriye olabildiğince az sayıda personel ile hizmet verilmeli ve bunlar kayıt altına alınmalıdır. Bu uygulama, müşterinin ya da personelin COVID-19 çıkması durumunda temaslı taramasını kolaylaştıracaktır.

*İş yerinin dışında da sosyal mesafe korunmalı, kalabalık olmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır.

*İş yerinde hizmet verilecek koltuk/ birim sayısı, kişiler arası sosyal mesafeyi koruyacak şekilde (örneğin koltuk sayıları azaltılmalı, birer koltuk atlanarak müşteri oturtulmalı) düzenlenmelidir.

Foto: DepoPhotos

MASKESİZ MÜŞTERİ ALINMAYACAK

*İş yerindeki koltuk/birim sayısı kadar içeriye müşteri kabul edilmelidir.

*İş yerine maskesiz müşteri alınmamalıdır. Müşteriler işlem esnasına kadar maske kullanmalı, ancak yapılacak işlemin özelliğine göre kısa süreli maskeyi çıkarabilir.

*İş yerine müşteri ve çalışan dışında kimse bulunmamalı, misafir alınmamalıdır.

*İş yeri içinde su ve sabuna erişim kolay olmalı ve burada tek kullanımlık kâğıt havlular bulundurulmalıdır.

*İş yeri girişinde müşteriler tarafından kullanılmak üzere el antiseptiği bulundurulmalı ve sürekliliği sağlanmalıdır.

*Müşteriler, iş yerine girmesini takiben ellerini yıkaması y

İLGİLİ HABERTürkiye Berberler Federasyonu: Karar alınırken bizlere sorulmadı, eksiklikler varTürkiye Berberler Federasyonu: Karar alınırken bizlere sorulmadı, eksiklikler var

a da el antiseptiği kullanması konusunda uyarılmalıdır.

*İş yerinde satışa sunulan şampuan, kozmetik gibi ürünleri mümkün olduğunca cam veya tezgâhların arkasında korumaya alınmalıdır, ortalıkta bırakılmamalıdır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more