Corona vakalarını gizleyen muhtar ile ilgili flaş gelişme

Van'ın Başkale ilçesine bağlı Örmetaş Mahallesi'nde, corona virüsü vakalarını gizlediği için görevden alınan Muhtar Mikail Duman hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı "Görevini kötüye kullandığı ve gerçeğe aykırı bilgi verdiği" gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Corona vakalarını gizleyen muhtar ile ilgili flaş gelişme

Başkale ilçesine bağlı 90 hane ve 900 nüfuslu Örmetaş Mahallesi, İstanbul’dan gelen bir kişide corona virüsü görülmesi üzerine 7 Nisan günü, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla karantinaya alındı. Karantina süreci devam ederken, sağlık ekipleri mahallede geniş çaplı tarama başlattı.

Ancak mahalleye İstanbul’dan gelen başka vatandaşların da olduğu, bu vatandaşlarla ilgili Muhtar Mikail Duman’ın karantinanın kaldırılması için yetkililere bilgi vermediği belirlendi. Bu bilgi üzerine harekete geçildi.

Yapılan çalışmalar ile İstanbul’dan gelenler, sağlık ekipleri ve güvenlik güçlerince tespit edildi. Yapılan testler sonucunda daha önce 22 olan corona virüsü vaka sayısı yapılan son çalışmalarla da 46’ya yükseldi. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı mahalleyi özel çalışma alanı olarak belirledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Başkale Kaymakamlığı tarafından 3 gün önce görevden aylınan Muhtar Mikail Duman hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı ise soruşturma başlattı.

Muhtar Duman hakkında “Görevi kötüye kullanıp gerçeğe aykırı bilgi vererek, 44 kişinin pandemiye yakalanmasına neden olduğu” gerekçesi ile soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

VAKA SAYISI 46 OLDU

Öte yandan, Örmetaş Mahallesi'nde corona virüsü vaka sayısı 46'ya çıkarken, mahallenin bir mezrası da salgının yayılmaması amacıyla karantinaya alındı.

(DHA)

 

Muhtarın görevden alındığı mahalledeki vaka sayısı 44'e çıktı İlginizi Çekebilir Muhtarın görevden alındığı mahalledeki vaka sayısı 44'e çıktı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona istanbul Sağlık Sağlık Bakanlığı Van
Loading...