Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara: Toplantıda yeni önlemler alınabilir

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bugün yapılacak Bilim Kurulu toplantısında il bazında yeni önlemlerin de masaya yatırılabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün İstanbul’da toplanacak. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

“YARIN DEĞERLENDİRİLİP KONUŞULACAK”

Prof. Dr. Kara, il bazında bir kısıtlamanın gündeme gelip gelmemesine ilişkin şunları söyledi:

* Büyük olasılıkla diyorum çünkü yeni rakamlar yarın değerlendirip, konuşulacaktır. Yeni önlemlere gerek olup olmadığı ve son dönemde elde edilen bilgiler konuşulacak.

* Havanın soğuması Avrupa’da biraz daha erken oluyoruz. İnsanların içeriye girmesi biraz daha erken oluyor.

* Dikkat edecek olursak, Avrupa’daki ülkelerde ciddi bir vaka artışı var. Böyle olunca biz ne yapabiliriz onlar değerlendirilecek.

* Onlardan aldığımız örneklere göre Türkiye’de neler yapabiliriz, hep beraber konuşacağız.

* Özelikle Avrupa’daki vaka artışı ile erken dönemde hastalanan kişilerin bazılarının tekrar virüsü alabildiklerini ve tekrar hastalanabildiklerini görüyoruz.

* O nedenle de hastalığı geçirmiş olmanın, koruyucu olmadığının vurgusunu tekrar yaparak, bizim tüm önlemleri tekrar tekrar hep birlikte hastalığı geçirsek de geçirmesek de uymamız gerekiyor. Yeni önlemler de olabilir, rakamlara göre, gidişata göre konuşulacaktır.

“YENİ ÖNLEMLER GELEBİLİR”

Prof. Dr. Kara, bu önlemlerin neler olabileceği sorusuna ise şöyle yanıt verdi:

* Son rakamlara ve değerlere bakmak lazım. Maske kullanım oranlarının ne olduğuna, uyumun ne kadar olduğuna bakmak gerekiyor.

* Bir de uygulamalarda nelerin ne kadar uygulanabildiğine, önerileri açıkçası il pandemi kurulu il bazında da alabiliyor.

* O alınan önlemlerin ne kadar etkili olduğunu, ne kadar uygulanabildiğini, sorun yaşanan yer var mıdır yok mudur onları da değerlendirip, ona göre karar vermek lazım. Yeni önlemler gelebilir. DHA

Cemal Enginyurt corona virüsüne yakalandı İlginizi Çekebilir Cemal Enginyurt corona virüsüne yakalandı Coronayla mücadelede umut kırıcı gelişme! Antikor seviyesi tahminlerden daha hızlı düşüyor İlginizi Çekebilir Coronayla mücadelede umut kırıcı gelişme! Antikor seviyesi tahminlerden daha hızlı düşüyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Bilim Cemal Enginyurt Corona İngiltere istanbul Maske MHP Ordu Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı Türkiye
Loading...