Çankırı, Sinop imsakiyesi: 2020 iftar ve sahur saatleri! Diyanet İmsakiye 2020

Türkiye'nin dört bir yanında ve İslam dünyasında Ramazan heyecanı başladı. Çankırı ve Sinop'ta oruç ibadetini yerine getirmek isteyenlerin merak ettiği sahur ve iftar vakitleri ise belli oldu. Diyanet tarafından yayımlanan 2020 İmsakiyesi haberimizde. Peki Çankırı ve Sinop'ta ilk iftar vakti ne zaman, ilk sahur ne zaman ve Çankırı, Sinop imsakiye saatleri nasıl? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik…

Çankırı, Sinop imsakiyesi: 2020 iftar ve sahur saatleri! Diyanet İmsakiye 2020

Ramazan’ın gün itibariyle gelmesiyle beraber vatandaşlarımız iftar ve sahur vakitlerini araştırmaya başladı. Peki Sinop ve Çankırı’da Ramazan nasıl geçecek? Çankırı iftar vakti, Sinop sahur vakti ve Çankırı imsakiyesi sorularının cevaplarını sizler için bulduk.

ÇANKIRI İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Çankırı'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:12'de başladı. Çankırı'da ilk iftar vakti ise 19:41 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

 

SİNOP İFTAR VE SAHUR SAATLERİ

Sinop'da ilk oruç için 24 Nisan Cuma sabahı 04:00'da sahur ile başladı. Sinop'da ilk iftar vakti ise 19:37 (İlçelere göre değişiklik gösterebilir)

 

2020 RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?

24 Mayıs, Pazar günü başlıyor.

26 Mayıs, Salı günü bitiyor.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Ramazan ayı içinde olan ve ‘Bin Aydan Daha Hayırlı’ olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 19 Mayıs 2020’de idrak edilecek.

KAZAYA KALAN RAMAZAN ORUÇLARININ BELLİ BİR SÜREDE TUTULMA ZORUNLULUĞU VAR MIDIR?

Ramazan ayında tutulamayan veya başlanıp da bozulan oruçların kaza edilmesi gerekir. Kur'an-ı Kerim'de, “İçinizden hasta olan veya yolculukta bulunan, tutamadığı günlerin sayısınca diğer günlerde tutar.” (Bakara, 2/184) buyurulmaktadır. Kaza oruçlarının peşpeşe tutulması hakkında herhangi bir delil bulunmamaktadır. Bu oruçların, geciktirilmeksizin bir an önce tutulması uygun olur. Çünkü bu bir Allah hakkıdır. Kişi ne zaman öleceğini bilemez.

Ramazan orucunun kazası, oruç tutmanın haram olduğu günler dışında her zaman yapılabilir. Hz. Peygamber (s.a.s.), iki vakitte oruç tutulmayacağını bildirmiştir ki birisi Ramazan bayramının birinci günü, diğeri kurban bayramı günleridir.

Hanefîlere göre Ramazan oruçlarının kazası için bir zaman sınırlaması yoksa da mümkün olan ilk fırsatta bu oruçlar tutulmaya çalışılmalıdır (Kâsânî, Bedâî',II, 104). Şâfiîlere göre ise bir Ramazan'da kazaya kalmış orucun, gelecek Ramazan'a kadar kaza edilmesi gerekir. Bir Ramazan'ın kaza borcu herhangi bir mazeret olmaksızın yerine getirilmeden, öteki Ramazan gelecek olursa, kaza borcuna ilaveten bir de fidye ödeme yükümlülüğü ortaya çıkar.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...