Sözcü Plus Giriş

‘Ambulans göndereceğim’ dolandırıcılarına dikkat!

İçişleri Bakanlığı'nın tüm uyarılarına rağmen Covid-19 salgınında kendilerini "Doktor" olarak tanıtan dolandırıcılar, "Ambulans göndereceğim" diyerek vatandaşları dolandırmaya başladı. Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlattı.

Sultan UÇAR
16:57 -

“Ambulans Göndereceğim” diyerek vatandaştan para alan dolandırıcıların son kurbanı Osmaniye’de yaşayan ve lenf kanseri tedavisi gören ilkokul 4. sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Elif Naz Yalman’ın ailesi oldu.

SAHTE DOKTORLAR TÜREDİ

Covid-19 Salgını nedeniyle zaten işsiz kalan 3 çocuk babası İnşaat işçisi Baba Ahmet Yalman, Elif Naz’ın durumu ağırlaşınca, sosyal medyadan tedavi için yardım istedi. Hayırseverler aileye yardımcı olmaya çalışırken, kendisini Ankara’dan arayan bir doktor olarak tanıtan dolandırıcı C.A, çaresiz aileyi dolandırdı.

 

(Foto: Sözcü / 9 yaşındaki Elif Naz)

“AMBULANS GÖNDERİYORUM” DİYE DOLANDIRDILAR

Yalman ailesini, “Ankara Mevki Hastanesi’nde göğüs hastalıkları uzmanıyım. Çocuğunuzun tedavisini üstleneceğim” diye arayan C.A. “Size buradan ambulans göndereceğim. Ambulans ücreti bin TL göndermeniz gerekir” diyerek, IBAN numarası verdi.

Parayı borç, harç bulan aile verilen IBAN numarasına bir umut istenen parayı yatırdı. Aradan 2 gün geçmesine rağmen ambulans gelmeyince C.A’yı tekrar aradılar. “Ambulans yolda geliyor. Şu anda Gaziantep’e hasta götürdük o nedenle geciktik” cevabını aldılar.

SAVCILIK SORUŞTURMA AÇTI

Ambulans hiç gelmeyince, çocuklarının durumu da gittikçe ağırlaşan aile durumu anlayarak Çarşı Şehit Hayrettin Mennan Polis Merkezi’ne başvurarak, C.A adlı şahıstan şikayetçi oldu. Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı da olayla ilgili soruşturma başlattı.

Ailenin, dolandırıcı C.A’nın tuzağına düşerek verdiği IBAN numarasına, 2 ayrı dekont halinde 500’er TL’den toplam bin TL para yatırdığı, kişilerin birbirlerini daha önce hiç tanımadığı ve bir dolandırıcılık vakası olduğu saptandı.

Öte yandan C.U adlı kişinin Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde yaşadığı ve aynı adı taşıyan bu isimde ilçede 3 vatandaşın daha yaşadığını saptayan emniyet, gerçek dolandırıcıyı tespit edebilmek için titiz bir inceleme yaptığı bildirildi.

“ÇOCUĞUM ÖLÜYOR”

Elif Naz’ın babası Ahmet Yalman olayı SÖZCÜ’ye şöyle anlattı;

*İnşaatlarda iş bulursam ancak 3-5 kuruşla 3 çocuğumun karnını doyurabiliyordum. Virüs salgınında tamamen işsiz kaldım.

*Tedavi masraflarına paramız yetmediği için sosyal medyada hayırseverlerden destek isterken, bu haberi gören ve kendisini doktor olarak tanıtan C.A adlı şahıs bizi aradı. Çok çaresizdik, dolandırıcı olduğunu anlamadık

*Kızım, Elif Naz, Ertuğrul Gazi İlkokulu 4. Sınıf öğrencisi ve lenf kanser hastası. 29 Kasım 2019’da da Adana Şehir Hastanesine yatırdık.

“ÇOCUĞUM ÖLÜYOR”

*İlk biyopsi temiz çıkmıştı. 2 ay tüberküloz ve mantar ilacı kullandı. İkinci biyopsi 24 Ocak’ta yapıldı. Çocuğum lenf kanseri ve 4. evre olduğu anlaşıldı. Şu anda Adana’ya hastaneye gidiyoruz, yoldayız. Çocuğum ölüyor.

*Eşim ev kadını. Beş kuruş paramız yok. 2 çocuğumuz daha var. Böyle bir zamanda bize bunu yaptılar. Bu vicdansızın yakalanması için İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’dan yardım istiyorum.

*Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’dan da tedavi için destek bekliyoruz. Hayırsever vatandaşlarımız bizi bu zor durumda yalnız bırakmadı. Bir asker arayıp “Abi 10 liram param var gönderiyorum” dedi.

*Bu sahtekar ise bu askerin yolladığı 10 TL’yi bile çalmış oldu. Ne yapacağımızı bilmiyoruz.

CEZASI 8 YILA KADAR HAPİS

*TCK’ya göre cezası; Nitelikli dolandırıcılıKtan, 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası alabilir. Hukukçular, ailenin yaptığı ödemede ‘Ambulans parası’ yazmış olsaydı, dolandırıcının cezası daha da artacağını bildirdi.

İŞTE O DOLANDIRICI…

SÖZCÜ’nün ulaştığı sahte doktor Dolandırıcı C.A,

“AMBULANS TALEPLERİNİ YETİŞTİREMİYORUZ”

SÖZCÜ: Doktor C.A’yı arıyoruz
Dolandırıcı C.A: Buyrun benim…
SÖZCÜ: Hastamız var uzmanlık alanınız ne?
Dolandırıcı C.A: Ben Ankara’da Mevki Hastanesinde göğüs hastalıkları uzmanıyım
Sözcü: Bize nasıl yardımcı olabilirsiniz? Ambulansta gönderiyor musunuz?
Dolandırıcı C.A: Siz kimsiniz?
SÖZCÜ: Hasta yakınıyız. Bize de, bir ambulans gönderir misiniz?

Dolandırıcı C.A, “Şu anda ambulans için çok yoğunluk ve çok talep var. Ambulans taleplerine yetişemiyoruz” dedikten sonra şüphelenerek, telefonu kapattı.

DOLANDIRICI BİN TL’Yİ İADE ETTİ…

SÖZCÜ’de çıkan haber üzerine aileyi arayan dolandırıcı C.A, “Telefon numaramı niye başkasına veriyorsunuz?” diye aileye sitem etti. “Benim de ailem, çocuklarım var. Niye beni rahatsız ediyorsunuz? Paranızı hemen geri gönderiyorum” dedikten sonra Yalman ailesinden ambulans gönderme karşılığı aldığı bin TL’yi ailenin hesap numarasına iade ettiği öğrenildi.

Öte yandan haberin yayınlanmasının ardından yurt içi ve yurt dışından çok sayıda hayırsever SÖZCÜ’yü arayarak aileye yardımcı olmak istediğini belirtti.

Son güncelleme: 00:10 12.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more