Sözcü Plus Giriş

Çay üreticisinden ÇAYKUR’a kontenjan tepkisi

Doğu Karadeniz'de 19 Mayıs'ta açılan 2020 yaş çay sezonuna, ÇAYKUR'un 600 kilogram kota uygulaması ile umutlu başlayan çay üreticileri, 2 gün sonra 50 kilogram ve bir hafta sonra da 20 ile 15 kilograma düşürülen kontenjan alımları ile ne yapacağını şaşırdı. Saatlerce çay alım yerinin kapısında beklediklerini ileri süren üreticiler, ÇAYKUR'un bu tutumu sonrası isyan ettiler.

18:16 -

Sezonun açılışından 2 gün sonra 50 kilogram ile kontenjan uygulamasına başlayan ÇAYKUR, bugün kontenjanı yer yer dönüm başına 20 ile 15 kilo arasında değişen rakamlara düşürdü.

ÜRETİCİ ÇİLEDEN ÇIKTI

Hızla düşen kontenjan ise üreticiyi çileden çıkardı. Çay alım yerlerinden alınmayan çaylar nedeniyle ürünlerini satamayan Rize'nin Derepazarı ilçesinde yaşayan çay üreticisi, saatlerce çay alım yerinin kapısında beklediklerini dile getirerek ÇAYKUR'a tepki gösterdi.

“3 SAAT KAPIDA BEKLİYORUZ”

2020 çay sezonuna iyi başladıklarını fakat bu günlerde iyi devam etmediğini dile getiren çay müstahsili Ömer Savut, 3 saat boyunca çay satmak için çay alım yerinin kapısında beklediklerini dile getirdi.

Savut ayrıca uygulanan kontenjan ile 1. sürgün yaş çay kampanyasının kendisi için 6 hafta süreceğinin altını çizerek şunları söyledi;

*Sezona iyi başladık kötü devam ediyor. Çaylar alım yerinin kapısında, alım yok. Çayı aldık geldik 12'den beri bekliyoruz, çayı satamıyoruz, satabileceğimiz de meçhul. Kontenjanımızı vereceğiz, veremiyoruz.

“ÇİFTÇİ ÇAYI TOPLUYOR AMA SATAMIYOR”

*Çok çay alınmış içerisi doldu, dışarısı doldu. 3 saattir bekliyoruz, 3 saat daha bekleyeceğiz. 6 saatimiz yok olacak. Benim 3 ton ÇAYKUR'a çay verme hakkım var, günde 100 kilo, haftada 500 kilo, 6 hafta yapar yani 1 buçuk ay yapar. 1 buçuk ay çay sezonu devam edecek mi?

*Özel sektör para vermiyor. 3 liradan çay alıyorsa Kasım ayında, ÇAYKUR ile aynı fiyattan alırsa 1 yıl sonra ödüyor. Bu işe bir çözüm bulmaları lazım. Çiftçi çayı topluyor ama satamıyor.

“BİZİ ÖZEL SEKTÖRE EZDİRİYORLAR”

Kontenjan nedeniyle ÇAYKUR'un kendilerini özel sektöre ezdirdiğini dile getiren Arif Akdemir isimli çay üreticisi ise “Sezondan pek memnun değilim. Çay alım yerlerini açıyorlar 2 gün sonra kontenjan koyuyorlar, bizi özel sektöre ezdiriyorlar. Özel sektör de her zaman ki gibi bizi sömürüyor. Bu kontenjan ile ben bu çayı 1 ayda anca satarım. 1 ayda da iş işten geçer” ifadelerini kullandı. İHA

İLGİLİ HABERRize'ye gelen çay üreticilerinin 10'unda virüs tespit edildi!Rize'ye gelen çay üreticilerinin 10'unda virüs tespit edildi! İLGİLİ HABERRize'de çay sezonu alarmı! Her aileden bir kişiye corona testi yapılıyorRize'de çay sezonu alarmı! Her aileden bir kişiye corona testi yapılıyor
Son güncelleme: 18:28 27.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more