Sözcü Plus Giriş

Corona kafası: Gitmeye ve gelmeye çalışanlar…

Corona virüsü tedbirleri kapsamında 'seyahat kısıtlaması' kaldırılan 50 bin çay üreticisi, büyük çoğunluğu İstanbul'dan yola çıkarak Doğu Karadeniz Bölgesi'ne gelmeye başladı. İstanbul'dan çay için birçok kişi ayrılırken Tekirdağ üzerinden de çok sayıda vatandaş İstanbul'a geldi. Uzun araç kuyrukları dikkat çekti.

11:45 -

Doğu Karadeniz’deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda yaş çay üretiminde hasat başladı. Çay tarımında corona virüsü tedbirleri kapsamında, sınır kapılarının kapatılması nedeniyle 40 bin yabancı uyruklu işçinin ülkeye giremeyecek olması, büyükşehirlerden gelmek isteyen üreticilerin de kente girişlerinin yasaklanması ile çay hasadı için bir süre önce işçi arayışı başladı.

İSTANBUL’DAN GÖÇ

Çay üreticileri, İçişleri Bakanlığı’na başvurarak, izin belgelerini aldı. Doğu Karadeniz’de 4 ilde başvuru sayılarıyla 50 bine ulaşan çay üreticileri, gece yarısından itibaren memleketlerine doğru yola çıktı. Büyük çoğunluğu İstanbul’dan kendi özel araçları ve otobüslerle yola çıkanlar sabah saatlerinden itibaren Karadeniz Bölgesi’ne giriş yapmaya başladı.

(FOTO: DHA)

OTOGARDA SON DURUM

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’ndan da ilk otobüs saat 11.00’da yola çıktı. Normal şartlarda 45 yolcu alan otobüsler önlemler nedeniyle 21 yolcuyla yola çıktı.

Yazı çay bahçelerinde geçirecek olanlar yanlarında halı dahil bir çok eşya götürdü. Trabzon ve Rize’ye giden bahçe sahiplerinin yolculukları 18-20 saat arasında sürecek. Otobüs bileti fiyatları ise 350 ile 500 lira arasında değişiyor.

İSTANBUL’A GİRİŞ

İstanbul’dan ‘çay göçü’ ile eş zamanlı olarak Tekirdağ üzerinde yaşanan trafik ise dikkat çekti. Corona virüsü tedbirleri kapsamında 15 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının gece yarısından itibaren sona ermesiyle Tekirdağ ile İstanbul arasında yoğun trafik oluştu.

İstanbul'dan daha önce kentteki yazlıklarına gelenler, kısıtlamanın kaldırılmasının ardından gece yarısı yola çıkarak, İstanbul kara yolu üzerinde uzun araç kuyrukları oluşmasına neden oldu.

4 KİLOMETREYİ BULDU

Tekirdağ- İstanbul il sınırı olan Marmara Ereğlisi ve Silivri ilçeleri arasındaki kontrol noktasında, polis ve jandarma ekipleri, uygulamalarını sürdürdü. İstanbul'a gitmek için seyahat belgesi olanların geçişine izin verilirken, olmayanlar ise geri çevrildi. Araç kuyrukları, yer yer 4 kilometreyi buldu.

(FOTO: DHA)

GÜNDÜZ DE DEVAM

Gece başlayan trafik, gündüz de çift yönlü olarak devam ediyor. Jandarma ve polis ekiplerince uygulamalar da sürdürülüyor. Ekipler, kontrolleri sırasında seyahat izin belgesi olmadan Tekirdağ’a giriş yapmak isteyenleri geri çevirdi.  (DHA)

İLGİLİ HABERİstanbul'a dönüş! Ucu bucağı görünmediİstanbul'a dönüş! Ucu bucağı görünmedi İLGİLİ HABER50 bin kişi yollara düştü... Ekipler teyakkuzda50 bin kişi yollara düştü... Ekipler teyakkuzda
Son güncelleme: 14:50 20.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more