Corona virüsü haritası: İstanbul ilçelerine göre corona virüsü yoğunluğu haritası…

Tüm dünyada dalga dalga yayılan ve binlerce fazla kişinin ölümüne yol açan corona virüsü Türkiye'de de yayılıyor. Hayat Eve Sığar uygulması ile İstanbul'un ilçelerinde corona virüsü yoğunluğu görülebiliyor. İşte İstanbul corona yoğunluk haritası...

Corona virüsü haritası: İstanbul ilçelerine göre corona virüsü yoğunluğu haritası…

Corona virüsü başta Avrupa ve Amerika’da olmak üzere tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan corona virüsü Türkiye’de 114 bini aşkın kişide görüldü. İstanbul ise corona virüsünün yoğun olarak görüldüğü illerin başında yer alıyor. İşte ilçe ilçe corona virüsü haritası…

TÜRKİYE'DE SON DURUM

İLÇE İLÇE İSTANBUL CORONA VİRÜS YOĞUNLUĞU

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

Telefonla corona virüsü vaka takibine olanak sağlayacak olan Hayat Eve Sığar Uygulaması üç operatör ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) iş birliğiyle ortaya çıktı.

Bakan basın toplantısında yeni uygulamayı şu sözlerle açıklamıştı: ”Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. “Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.”

Sağlık Bakanlığı'ndan uygulama ile ilgili yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

* Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak.

* Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır.

* Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile Amerika Avrupa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK Corona Emniyet Google istanbul Sağlık Sağlık Bakanlığı Türkiye uygulama WhatsApp
Loading...