Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü ihmalleri artınca İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi

Türkiye'de salgın nedeniyle hızla artan can kaybı ve vaka sayısı endişe yaratırken dün akşam İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Konya'dan gelen görüntüler pes dedirtti. İçişleri Bakanlığı, coronaya karşı alınan tedbirler kapsamında uygulanan 'sosyal mesafe' kuralına asker uğurlamalarında da uyulması konusunda vatandaşları uyardı.

07:28 -

Corona virüsü tedbirleri kapsamında uzmanlar ve yetkililer ‘sokağa çıkmayın’ çağrısına rağmen, yüzlerce vatandaş otogarlarda asker uğurladı. İstanbul, Kocaeli, Konya ve Bursa başta olmak üzere yurdun birçok yerinde uyarıları dikkate almayan vatandaşlar, bazı yerlerde polis müdahalesi ile karşılaştı.

İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde bir asker uğurlamasına onlarca kişi katıldı, meşaleler yakıldı, davul zurna eşliğinde halay çekildi. Polis kalabalığa müdahale etmek zorunda kaldı.

Uğur ENÇ

Konya’da şehirlerarası otobüs terminalinde askere gidecek gençlerin uğurlanması sırasında oluşan yoğunluk, corona virüsü salgını için alınan tedbirlerinin ihmal edildiğini gözler önüne serdi.

EMNİYET GÜÇLERİNDEN UYARI

Davul zurna ekibi otogar dışına çıkarılırken asker uğurlamasına gelenler de emniyet güçleri tarafından virüs konusunda uyarıldı.

FOTO:DHA

YÜZLERCE KİŞİ SALGINI UMURSAMADI

Benzer görüntüler Konya'dan da geldi. Otobüs terminalinde toplanan yüzlerce vatandaş corona virüsü salgınını umursamadan asker uğurlamasına katıldı. Görüntülerde asker uğurlamasına katılanların herhangi bir önlem almadığı ve meşaleler yakarak yakın temastan kaçınmadıkları görülüyor.

Müslüm EVCİ

FOTO: SÖZCÜ

DAVULLU ZURNALI EĞLENCE

Bursa’da da bir grup, bu çağrılara uymayarak asker eğlencesi yaptı. Bursa’nın Osmangazi ilçesinde gerçekleşen davullu zurnalı asker uğurlama eğlencesine çok sayıda vatandaş katıldı.

İstanbul Bayrampaşa Otogarı’nda toplanan yüzlerce kişi, asker uğurlamasına katıldı. Salgının bulaşma riskini dikkate almayan vatandaşlar askere gidecek olan kişiyi kucaklarına alarak havaya fırlattı.

Halil ATAŞ

FOTO: DHA

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI VATANDAŞLARI HASSASİYETE DAVET ETTİ

Yurdun birçok kesiminde gerçekleşen asker uğurlamaları sosyal medyada tepkiye neden olurken İçişleri Bakanlığı da asker eğlencesi yapanlara uyarılarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı çağrıda, “Corona virüsün ülkemizde yayılmasını engellemek için uygulanan kurallardan SOSYAL MESAFE kuralını ASKER UĞURLAMALARI'nda da uygulamalıyız. Bu konuda hassasiyet göstermenizi rica ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

Son güncelleme: 10:06 23.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more