Sözcü Plus Giriş

Corona virüsünden sonra bugün İstanbul!

Türkiye'de ilk corona virüsünün görülmesi üzerine vatandaşlar teyakkuza geçti. Sabah saatlerinde işe gitmek isteyen İstanbullu vatandaşlar da, önlemlerini alarak evden dışarı çıktı. Vatandaşların maske taktıkları ve el dezenfektanlarını daha fazla kullandıkları görüldü.

Sözcü İstanbul
08:25 -

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 (yeni corona virüsü) salgınına ilişkin Türkiye'de ilk virüs vakasının görüldüğünü açıkladı. Açıklamanın ardından İstanbul'daki vatandaşlar da kendi önlemlerini arttırdı.

MASKE KULLANANLAR ARTTI

Özellikle toplu ulaşım araçlarını kullanan insanların maske kullanımda artış görüldü. Maskenin yanı sıra bazı vatandaşların da eldiven kullandığı gözlendi. Maske bulunmayanlar da kaşkol ve atkılarla ağız ve burun bölgesini kapattığı görüldü.

İBB ekipleri tarafından metrobüs duraklarına konulan el dezenfektan makineleri ise vatandaşlar tarafından daha sık kullanıldı.

(FOTO:SÖZCÜ)

DHA’nın haberine göre Altunizade metrobüs durağında Enes Tuncer, “Tedbirimi önceden alıyorum. Metrobüse bineceğim. Okulların tatil olmasını istiyorum” dedi. Gökhan Kılıçaslan ise, “Ciddi bir salgın var dünya çapında. Herkesin gerekli önlemi almasını istiyorum. Toplu ulaşımı kullanacağım. Herkesin önlemini almasını istiyorum” diye konuştu.

(FOTO:İHA)

HANGİ KENTTE BELLİ DEĞİL

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettiin Koca, gece saatlerinde Türkiye’ye Avrupa üzerinden gelen erkek bir şahsın, tahlil sonuçlarının pozitif çıktığını basın açıklaması ile duyurmuş ama enfekte hastanın hangi kentte olduğunu söylememişti.

(FOTO:SÖZCÜ)

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

(FOTO:SÖZCÜ)

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı Corona virüsleri olduğu biliniyor.


CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABERYetkili isimden korkutan oran: Dünyanın yüzde 40-50'si!Yetkili isimden korkutan oran: Dünyanın yüzde 40-50'si!
Son güncelleme: 14:12 11.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more