Sözcü Plus Giriş

Çorum, Bayburt 2020 bayram namazı ve duha namazı saatleri… Bayburt, Çorum kuşluk namazı vakitleri…

Ramazan Bayramı'nın gelmesine çok az kaldı. İslam alemi için iki bayramdan biri olan Ramazan Bayramı için heyecanla bekleyen vatandaşlar bayram namazı saatlerini araştırıyor. Peki Çorum ve Bayburt'ta bayram namazı saati kaçta? İşte Diyanet'in açıkladığı il il bayram namazı saatleri...

16:11 -
Çorum, Bayburt 2020 bayram namazı ve duha namazı saatleri… Bayburt, Çorum kuşluk namazı vakitleri…

İslam alemi Ramazan Bayramı namazı için artık saatleri sayıyor. Çorum, Bayburt ve il il bayram namazı saatlerini sizler için derledik. Allah'a yakınlaşmak anlamına gelen namaz ibadeti bu yıl evlerde kılınacak. Peki Çorum ve Bayburt'ta bayram namazı saat kaçta kılınacak?

ÇORUM BAYRAM NAMAZI SAATİ

Çorum’da bayram namazı saat 05:50’te kılınacak.

BAYBURT BAYRAM NAMAZI SAATİ

Bayburt’ta bayram namazı saat 05:30’te kılınacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

ʻʻ
DİYANET'TEN BAYRAM NAMAZI AÇIKLAMASI: Hanefi mezhebinde bayram namazı vaciptir, mutlaka cemaatle camide kılınması gerekir. Bu mezhebe göre insanların evlerinde tek başına veya bir araya gelerek cemaatle bayram namazı kılmaları uygun değildir. Bayram namazının kılınma vakti girince evlerinde 2 rekat veya 4 rekat Allah rızası için ‘duha namazı' kılabilirler.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanvekili Zeki Sayar


DUHA NAMAZI NEDİR? KUŞLUK NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Duha namazı aynı zamanda kuşluk namazı olarak da bilinir. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Niteki bir hadîs-i Şerîfte: “Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır.” Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki veya dört veya sekiz veya on iki rek‘at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek‘at kılmaktır.


BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar. Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.

Ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.

Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

İLGİLİ HABERCamilerde hangi tedbirler alınacak?Camilerde hangi tedbirler alınacak?
Son güncelleme: 17:45 22.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more