Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar…

Cuma namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami çıkışında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin İYİ Parti lideri Meral Akşener'e 'Eve dön' çağrısıyla ilgili "Ülke genelinde bütünleşmenin gereği, bana göre önemlidir" değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, Muharrem İnce'nin parti kuracağı iddiaları ile ilgili de "Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem Bey'le ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını Ayasofya’da kıldı. Erdoğan, cuma namazı sonrası açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, piyasalardaki hareketliliğe ilişkin, “105 milyar dolar rezerv var. Türkiye bir tırmanışta ancak bunu görmek istemeyenler var” açıklamasında bulundu.

Erdoğan, Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılıp parti kuracağı iddiaları ve Bahçeli’nin Akşener’e yaptığı ‘eve dön’ çağrısı ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Erdoğan, “Bu tür şeylere yabancı değiliz. Bizim içimizden de birileri ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruşları nereye varır bilemem. Sayın Muharrem Bey’le ilgili, eski bir siyasetçi olarak onun doğal hakkıdır. Bahçeli’nin daveti ise doğrusu benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide bir davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir” dedi.

FOTO: DHA

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

BEYRUT’TAKİ PATLAMA

* Değerli basın mensubu arkadaşlarım, öncelikle Beyrut patlaması neticeleri itibarıyla failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil, konuyla ilgili Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüşmede ve MİT’in muhatapları ile görüşmede, kimdir hangi kuruluştur buna benzer bir bilgi yok.

* Bu çok ama çok büyük bir felaket. Benzerini Hariri zamanında da yaşamıştık, bu çok daha ileri seviyede.

* Çok açık, net olarak henüz bilgilendirmeler yapıldı diyemeyiz.

* Fakat işi bizler de takip ediyoruz. Daha ileri bir adım da Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çeşitli yardımları gönderdik.

* Yunanistan ile Mısır arasındaki anlaşmanın hiçbir kıymeti yoktur.

* Yunanistan’ın Libya ile ilgili hiçbir alakası yok.

* Size karşı yapılmış bir anlaşma değildir diyerek bize bilgileri yansıtıyorlar ancak olsa da olmasa da biz Libya konusunda kararlılıkla ilerliyoruz.

FOTO: DHA

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

* Dünyada şu anda ekonomik gelişmeleri gözden geçirecek olursanız, ABD olmak üzere Rusya, Avrupa bütün buralarda ekonomide corona virüsü seyrinden sonra çok ciddi zikzakların olduğunu görürsünüz, burada tüm samimiyetimle içerideki düşmanları zaten gündeme getirmek istemiyorum, bize zaten dışarıdakiler yetiyor.

* İçeridekiler de onlara pompalama görevi ifa ediyorlar.

* Çok açık samimi bir şey söylüyorum. Biz 2002 Kasım’ında göreve geldik.

* Göreve geldiğimiz zaman sizler de yazılı ve görsel medya olarak size söyleyeceğim rakamlara dikkat edin.

* 2002’de milli gelirimiz 236 milyar dolardı. Fakat 2019’da toplam milli gelirimiz 754 milyar dolara çıktı.

* Bakın nereden nereye. Fert başı milli gelir o zaman 3 bin 581 dolardı ve bu rakam 2019’da 9 bin 127 dolara çıktı. Bunun dışında otomobil noktasında satışlara bakalım.

* Şimdi bu bir şeyi gösteriyor. Yani Türkiye bir tırmanışta.

* Bizim bu tırmanışımızı görmek istemeyen, gözü olup da görmek istemeyenler var.Ben belgelere dayalı konuşuyorum.

* Mesela sadece açılan şirket sayılarına bakıyorsunuz 30 bin 842 iken, şu anda 2017 itibariyle 85 bin 265 adet şirket açılmış.

* Tabi bazı sıkıntılar yok değil. İhracat 36 milyar dolardı, şu anda 180 milyar dolar. Türkiye adeta bir uçuşun içerisinde. Ama gözü olup görmeyenler hâlâ bu gerçekleri yansıtmaya çalışıyorlar. Biz tırmanışımızı yüksek oranda devam ettiriyoruz, ettireceğiz.

* Göreve geldiğimizde hatırlayın, Türkiye’nin IMF’ye olan borcu neydi? 23,5 milyar dolardı. Mayıs 2013 ne oldu? Biz IMF’ye olan borcumuzu sıfırladık.

* Bizim IMF’ye borcumuz yok, sıfır. Döviz rezervine bakıyorsunuz 27,5 milyar dolardı, şu anda ise 105 milyar dolar.

* Yani Türkiye bu noktada dimdik ayakta. Kimse halkımızı yanıltmaya çalışmasın. Bugün dünden daha güçlüyüz. Yarın daha güçlü olacağız.

FOTO: DHA

AKŞENER’E DAVET VE MUHARREM İNCE İDDİALARI

* Bizim içimizden birileri de gitti ayrıldı, partilerini kurdular. Bu parti kuruluşları nereye varır bilemem. Şu an sayın Muharrem beyle ilgili olarak onun da hakkıdır, eski bir siyasetçidir. O da onun doğal hakkıdır.

* Sayın Bahçeli’nin daveti ise benim yadırgadığım bir davet değildir. O da olabilecek en makul çizgide davettir. Temenni ederim ki birlik beraberliğin tesisine yönelik inşallah bir adım olabilir. Çünkü dağınıklıkta bir şey yok.

* Hele hele HDP’yle terör örgütlerityle el ele olmak, milli ve yerli olarak düşündüğümüz İYİ Parti’ye hiç uygun da düşmeyebilir.

* Böyle bir sıkıntının olduğu hasebiyle zaten böyle bir davet gerçekleşmiştir diye düşünüyorum.

VAKA ARTIŞININ ARDINDAN KISITLAMA GELECEK Mİ?

* Bütün kısıtlamaların hepsi Bilim Kurulu’nun alacağı kararlara bağlı. Vaka sayısını düşürmeye çalışıyor ancak vatandaşın da bize yardımcı olması gerekiyor.

İnce'den Erdoğan'a videolu dolar göndermesi İlginizi Çekebilir İnce'den Erdoğan'a videolu dolar göndermesi