Sözcü Plus Giriş

Deprem en son nerede oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi (5 Haziran)

Türkiye'de meydana gelen son depremler listesi anlık olarak AFAD ve Kandilli sistemlerinde kayıt altına alınıyor. Son olarak bu akşam Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5,0 şiddetinde deprem meydana geldi. Bölgede yaşayan vatandaşların kısa süreli panik yaşarken, deprem ile ilgili herhangi bir olumsuzluk henüz bildirilmedi. Peki son depremler nerede oldu? İşte 5 Haziran 2020 Kandilli ve AFAD'ın son depremler listesi...

Güncellenme: 21:41, 05/06/2020
Deprem en son nerede oldu? Kandilli ve AFAD son depremler listesi (5 Haziran)

Son depremlere bir yenisi daha eklendi. Bugün akşam saatlerinde Malatya’nın Pütürge ilçesinde 5,0 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem çevre bölgelerden de hissedilirken, vatandaşlar kısa süreli panik yaşadı. Malatya’da meydana gelen depremin ardından birçok kişi son depremlerin nerede olduğunu araştırmaya başladı. Kandilli Rasathanesi ve AFAD’ın kayıtlarında bulunan son depremler listesini sayfamızda sizlere aktarıyoruz. İşte 5 Haziran son depremler…

SON DEPREMLER NEREDE OLDU?

AFAD ve Kandilli’de yer alan bilgilere göre, Türkiye’deki son deprem Malatya’nın Pütürge ilçesinde meydana geldi. 5,0 büyüklüğünde olan deprem yerin 7 kilometre altında gerçekleşti. Malatya’daki depremin ardından 2,2 ve 1,7 şiddeti arasında değişen 4 adet artçı deprem meydana geldi.

AFAD SON DEPREMLER LİSTESİ

KANDİLLİ SON DEPREMLER LİSTESİ

DOĞU ANADOLU FAY SİSTEMİ

Karlıova-Antakya arasında değişik özellikte olan birbirlerini tamamlayan birçok sol yönlü doğrultu atımlı faydan oluşan zon, Doğu Anadolu Fay Sistemi olarak adlandırılmıştır (Arpat ve Şaroğlu 1972). Fay sistemi özellikle, 21 Mayıs 1971 tarhinde Bingöl ve yöresini etkileyen, birçok can ve mal kaybına neden olan depremle dikkati çekmiştir. DAFS'nun Kahramanmaraş'tan sonraki devamı tartışmalıdır. Arpat ve Şaroğlu (1972, 1975), fayın Karlova'dan başlayıp Bingöl, Palu, Hazar Gölü, Sincik, Çelikhan ve Gölbaşı'ndan geçerek yön değiştirdiğini, Hatay grabenini oluşturan faylarla devam ettiğini ve Ölüdeniz fayına birleştiğini belirtmektedir. Buna karşılık diğer bazı arştırmacılar (McKenzie 1972, 1975, Alptekin 1978, Şengör 1980), Hatay grabenini oluşturan fayları Ölüdeniz fayı ile birleştirirken, bu sistemi DAFS'den ayırmışlardır. McKenzie (1975), DAFZ'nun Ölüdeniz fayından farklı oduğunu, Adana-Misis dağlarına ulaşarak bindirme bileşenli karakter kazandığını, burada bindirme bileşeninin olmasının Ölüdeniz fayının hareketinden daha hızlı hareket etmesiyle mümkün olabileceğini savunmaktadır. DAFS'nin oluşum yaşı ve fay boyunca gelişen yanal ötelenme değerleri arasında var olan ilişkiler, fayın yıllık kayma hızını 7.9±0.3 mm/yıl olarak göstermektedir. Bu kayma hızı özellikle DAFS'nin Karlıova-Sincik arasındaki bölümü için geçerlidir (Herece,E.)

Sürgü (Malatya) Fayı: Doğu Anadolu Fay Zonu’nun Çelikhan-Gölbaşı arasındaki bölümünden ayrılan genel gidişi D-B olan fay, Sürgü fayı olarak adlandırılmıştır (Perinçek ve Kozlu 1984, Şaroğlu vd. 1987). Arpat ve Şaroğlu (1975), bu fayı DAF’ın bir kolu olarak kabul etmişlerdir. Fay, Çelikhan’ın batısında Seydo mahallesinden başlar, batıda Sürgü’ye kadar 20 km devam eder. Sürgü batısında 18 km daha devam eder ve D-B doğrultusuna sahip olur. Aynı bölgede 8 km batıda K50D doğrultulu 11 km uzunluğunda başka bir fay daha yer alır (Şaroğlu vd. 1987). Bu iki fayın arasında fayın sıçramasına bağlı olrak bindirme türü küçük faylar gelişmiştir. Şaroğlu vd. (1987), morfolojik verilere bağlı olarak fayın sol yönlü doğrultu atımlı olduğunu belirtmektedir. 5 Mayıs 1986 Sürgü depremine bağlı olarak, fayı diri fay olarak sınıflandırmıştır.

Malatya Fayı: Malatya ovasının batısında, ovayı morfolojik olarak sınırlandıran KD-GB gidişli belirgin bir çizgisellik yer almaktadır. Bu çizgiselliği oluşturan faylar, Malatya Fayı olarak adlandırılmıştır (Arpat ve Şaroğlu 1975, Aktimur 1979, Şaroğlu vd. 1987). Fay, Doğanşehir GB’sında, Söğüt köyü yakınlarından başlar, Akçadağ güneyinden geçer ve Yazıhan’a kadar devam eder. Malatya fayının yaklaşık 10 km batısında, Sürgü fayının devamı olabilecek diğer bir fay yer alır. Doğanşehir batısında fay morfolojik olarak çok belirgin olup, doğrultu atımlı faylara özgü morfoloji sunar. 1964 yılından olan deprem, muhtemelen bu fayla ilişkili olmaldır.