Sözcü Plus Giriş

Deprem mi oldu? Son depremler nerede oldu?

Dün akşam yaşanan ve bugün de artçıları devam eden Elazığ ve Malatya depremleri büyük kayıplara neden oldu. Arama ve kurtarma çalışmalarının devam ettiği bölgeye her türlü destek hem vatandaşlar hem de ekipler tarafından sağlanıyor. Zaman zaman küçük depremlerin yaşanması deprem mi oldu? sorusunu gündeme getirdi. Peki bugün son depremler nerelerde oldu? İşte son depremler listesi...

Güncellenme: 19:37, 25/01/2020
Deprem mi oldu? Son depremler nerede oldu?

Son bir haftada Manisa, Ankara, Malatya ve Elazığ’da yaşanan depremler vatandaşların panik yaşamasına neden oldu. Özellikle Elazığ’daki 6,8 şiddetindeki deprem sonrası ölü ve yaralıların olması tedirginliği arttırdı. Bölgede artçı depremlerin de sürdüğü kaydedilirken, ülke genelinde çeşitli illerde de küçük çaplı depremler yaşanıyor. Peki son depremler hangi illerde kaydedildi? Deprem mi oldu? İşte merak edilen tüm detaylar ve son depremler listesi.

SON DEPREMLER LİSTESİ

DEPREM NEDİR ?

Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına “DEPREM” denir. Deprem, insanın hareketsiz kabul ettiği ve güvenle ayağını bastığı toprağın da oynayacağını ve üzerinde bulunan tüm yapılarında hasar görüp, can kaybına uğrayacak şekilde yıkılabileceklerini gösteren bir doğa olayıdır. Depremin nasıl oluştuğunu, deprem dalgalarının yeryuvarı içinde ne şekilde yayıldıklarını, ölçü aletleri ve yöntemlerini, kayıtların değerlendirilmesini ve deprem ile ilgili diğer konuları inceleyen bilim dalına “SİSMOLOJİ” denir.

DEPREM ŞİDDET CETVELİ :

Şiddet cetvellerinin açıklamasına geçmeden önce, burada kullanılacak terimlerin belirtilmesine çalışılacaktır. Özel bir şekilde depreme dayanıklı olarak projelendirilmemiş yapılar üç tipe ayrılmaktadır:

A Tipi : Kırsal konutlar, kerpiç yapılar, kireç ya da çamur harçlı moloz taş yapılar.

B Tipi : Tuğla yapılar, yarım kagir yapılar, kesme taş yapılar, beton biriket ve hafif prefabrike yapılar.

C Tipi : Betonarme yapılar, iyi yapılmış ahşap yapılar.

Şiddet derecelerinin açıklanmasında kullanılan az, çok ve pek çok deyimleri ortalama bir değer olarak sırasıyla, %5, %50 ve %75 oranlarını belirlemektedir.

Yapılardaki hasar ise beş gruba ayrılmıştır :

Hafif Hasar : İnce sıva çatlaklarının meydana gelmesi ve küçük sıva parçalarının dökülmesiyle tanımlanır.

Orta Hasar : Duvarlarda küçük çatlakların meydana gelmesi, oldukça büyük sıva parçalarının dökülmesi, kiremitlerin kayması, bacalarda çatlakların oluşması ve bazı baca parçalarının aşağıya düşmesiyle tanımlanır.

Ağır Hasar : Duvarlarda büyük çatlakların meydana gelmesi ve bacaların yıkılmasıyla tanımlanır.

Yıkıntı : Duvarların yarılması, binaların bazı kısımlarının yıkılması ve derzlerle ayrılmış kısımlarının bağlantısını kaybetmesiyle tanımlanır.

Fazla Yıkıntı : Yapıların tüm olarak yıkılmasıyla tanımlanır.

İlginizi Çekebilir6.8'lik Elazığ depreminin yeraltındaki sesi ortaya çıktı!6.8'lik Elazığ depreminin yeraltındaki sesi ortaya çıktı!İlginizi ÇekebilirDeprem çantasında neler olmalı? İşte deprem çantasında olması gerekenlerin listesiDeprem çantasında neler olmalı? İşte deprem çantasında olması gerekenlerin listesi
Yayınlanma Tarihi:17:56,