Sözcü Plus Giriş

Deprem tarihi ören yerini de vurdu!

Elazığ Sivrice depreminde Nemrut Dağı Milli Parkında bulunan Arsemia Ören yerinin saray kısmındaki mozaikli alanın yanında kütle kayması oldu.

19:22 -
Deprem tarihi ören yerini de vurdu!

Elazığ Sivrice merkez üssü olan 6.8 büyüklüğündeki depremde Adıyaman'da bulunan tarihi alanlarda etkilendi.

Kommagene Uygarlığı'nın Kahta Çayı’nın doğusunda Eski Kahta Kalesi’nin karşısında kurulan krallığın yazlık başkenti ve idare merkezi Arsemia da depremden etkilendi.

Foto: İHA

GİRİŞE İZİN VERİLMİYOR

Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtının bulunduğu yerin kuzeyinde yer alan tepedeki saray kısmında deprem nedeniyle heyelan meydana geldi.

Foto: İHA

Depremle birlikte kaya parçaları koptu. Tarihi ören yerinin göçük meydana gelen kısmına güvenlik şeride çekildi. Turistlerin kütle hareketinin olduğu bölgeye girişine izin verilmiyor.

İLGİLİ HABERİstanbul'daki depremde hasar gören binalar korku saçıyor!İstanbul'daki depremde hasar gören binalar korku saçıyor!

“DÜŞMEK ÜZERE OLAN BİRÇOK KAYA KÜTLESİ VAR”

Jeoloji Mühendisleri Odası Eski Başkanı Yüksek Jeoloji Mühendisi Aydın Öztürk, “Arsemia Ören yerinde depremden sonra bir kütle hareketi oluşmuş. Çatlaklar, kırıklar ve kaya düşmeleri oluşmuş. Şuanda Doğu Anadolu Fay zonunun alt tarafındayız. Burayı incelediğimizde lokal olarak, düşmek üzere olan birçok kaya kütlesi var” dedi. İHA

Foto: İHA

Son güncelleme: 19:32 27.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more