Sözcü Plus Giriş

Dışişleri’den Yunanistan’a ‘Sondaj’ tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin sondaj çalışmalarını kınayan açıklamasına tepki gösterdi.

Güncellenme: 23:32, 21/04/2020
Dışişleri’den Yunanistan’a ‘Sondaj’ tepkisi

Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Türkiye’nin sondaj çalışmalarına yönelik açıklamasına yazılı cevap verdi.

“KASITLI OLARAK GÖRMEZDEN GELMEKTEDİR”

Yunanistan’ın, bugünkü açıklamasıyla bölgedeki sorunlara ilişkin gerçeklerden uzak bir algı ve hak tanımaz tavırlara sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğini belirten Sözcü Aksoy, “Yunan-Rum tarafı, ülkemizin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’nde meşru ve egemen haklara, Kıbrıs Türklerinin de Ada’nın ortak sahibi olarak Ada’nın etrafındaki kaynaklarda eşit haklara sahip olduğu gerçeğini kasıtlı olarak görmezden gelmektedir” ifadelerini kullandı.

“KARARLILIKLA DEVAM EDECEKTİR”

Aksoy, Doğu Akdeniz'deki barış ve istikrarı esas tehdit eden kesimin Yunan- Rum ikilisinin maksimalist ve uzlaşmaz tutumu olduğu ve Doğu Akdeniz’de hem Türkiye’nin hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘Yavuz’ sondaj gemisinin yasa dışı sondaj faaliyetinde bulunacağı öne sürülerek, Yunan tarafının durumu kınadığı belirtilmişti. DHA

İlginizi ÇekebilirYunan botu Türk karasularından sürülerek çıkarıldı!Yunan botu Türk karasularından sürülerek çıkarıldı!İlginizi ÇekebilirTürkiye'nin sondaj hamlesi Rumları gerdi!Türkiye'nin sondaj hamlesi Rumları gerdi!