E-Devlet hac kura sonuçları sorgulama ekranı! Diyanet hac kura sonuçlarını açıkladı!

Kutsal topraklara gitmek isteyen 2 milyonu aşkın vatandaş hac için başvuruda bulunmuştu. Beklenen an geldi. Hacı adayları, kura sonuçlarını saat 21.00'den itibaren e-Devlet üzerinden öğrenebilecek. Ayrıca hacı adaylarına kısa mesaj yoluyla kura sonucuna ilişkin bilgi iletilecek. İşte 2020 hac kura çekimi sorgulama ekranı...

E-Devlet hac kura sonuçları sorgulama ekranı! Diyanet hac kura sonuçlarını açıkladı!

Diyanet İşleri Başkanlığı, bugün hac kura çekilişini gerçekleştirdi. 2 milyonu aşkın başvuru yapıldı. Kamuya açık ve noter huzurunda yapılan hac kurası sonuçları e-Devlet kapısı üzerinden saat 21.00’dan itibaren sorgulanabilecek. Peki hac kayıtları ne zaman? Hac kafilesi ne zaman yola çıkacak? İşte 2020 hac kura çekilişi sorgulama ekranı…

E-DEVLET HAC KURA ÇEKİLİŞ SORGULAMA EKRANI

HAC KAYITLARI NE ZAMAN?

Hacı adayları, e-Devlet üzerinden alacakları ‘Hac Kesin Kayıt Belgesi' ile 13-24 Ocak tarihleri arasında il müftülüklerine ve acentelere kayıt yaptırabilecek. Kesin kayıt belgesi alınırken ‘Diyanet İşleri Başkanlığı Organizasyonu' veya ‘Acenta Organizasyonu' tercihleri de yapılabilecek. Belirlenen süre içerisinde kesin kayıt yaptırmayanların yerine hac konaklama türlerine göre kura sırası gözetilerek 30 Ocak-7 Şubat tarihleri arasında illere dağıtılan kontenjanlar çerçevesinde kayıtlar alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2007-2020 yılları arasında kayıt yaptırıp daha önce hiç hacca gitmemiş şehit anne, baba, eş ve evlenmemiş çocukları ile gazi ve eşlerinden müracaat edenleri kurasız olarak hacca götürecek. Sağlık sorunları sebebiyle kesin kayıt hakkı ertelenebilecek. Bu yıl kesin kayıt hakkı kazanan herhangi bir hacı adayı sağlık sorunları sebebiyle hacca gidemeyecek durumdaysa, sağlık durumunu belirtir bir heyet raporu aldığı takdirde kesin kayıt hakkı gelecek yıla ertelenebilecek. Ancak iki kez üst üste gitmekten vazgeçen hacı adaylarının katsayıları sıfırlanacak.

Fotoğraf: Shutterstock

HAC KAFİLESİ NE ZAMAN YOLA ÇIKACAK?

Hac ibadeti için kutsal topraklara gidişler 22 Haziran 2020'de başlayacak, 25 Temmuz 2020'de tamamlanacak. Dönüşler ise 6 Ağustos 2020'de başlayıp, 2 Eylül 2020 tarihinde sona erecek. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı, hacı adaylarına kutsal topraklara gitmeden önce hac ibadetiyle ilgili özel eğitim ve seminerler düzenleyecek.

İHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...