Diyanet lütfetti: Yeni hastane yapılırsa araziyi iade ederiz

1942 yılında Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi olarak açılan Heybeliada Sanatoryumu'nun 200 dönümlük arazisinin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildiği ortaya çıkmıştı. Diyanet'ten bugün yapılan açıklamada, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir pandemi hastanesi yapılması düşünülürse arazinin iade edileceği ifade edildi.

Diyanet lütfetti: Yeni hastane yapılırsa araziyi iade ederiz

Atatürk'ün emriyel kurulan Heybeliada'daki Türkiye'nin ilk pandemi hastanesi ve 200 dönümlük arazisinin İslami Eğitim Merkezi kurulmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredildiği ortaya çıktı. Yıllarca tüberkülozla savaşta büyük hizmetler veren ve adeta bir okul olan Heybeliada Sanatoryumu, 2005’te Sağlık Bakanlığı’nca kapatıldı. Diyanet’ten bugün yapılan açıklamada, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir pandemi hastanesi yapılması düşünülürse arazinin iade edileceği ifade edildi.

BİNALAR KULLANILAMAZ DURUMDA

* Sözü edilen alanlar 2005 yılında Sağlık Bakanlığı’na bağlı Sanatoryum'un kapanmasının ardından 13 yıl boş kalmış, bu sürenin ardından 2018 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmiştir. Dolayısıyla Başkanlığımıza bir pandemi hastanesi değil, geçmişte son olarak Sanatoryum olarak kullanıldıktan sonra kapatılarak Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne iade edilmiş ve üzerinde kullanılamaz durumda binaların olduğu bir alan tahsis edilmiştir.

* Söz konusu 200 dönümlük alanın Sanatoryum binasının da içinde olduğu yaklaşık 134 dönümlük bölümünün tahsisi Başkanlığımızın görüşü doğrultusunda 2019 yılında Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmıştır. Başkanlığımıza halen tahsisli bulunan yaklaşık 60 dönümlük alanda, harabe durumda olan Sanatoryum'un idari hizmet binaları olarak kullanılan yerler bulunmaktadır.

AYNI USULLERLE TAHSİS EDİLDİ

* Söz konusu alanların Başkanlığımıza bağışlanması söz konusu değildir. İlgili mevzuat doğrultusunda, kamuya ait araziler kamu kurumlarına nasıl tahsis ediliyorsa, Heybeliada'daki alanlar da Başkanlığımıza aynı usullerle tahsis edilmiştir.

* Başkanlığımız Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde birçok ilimizde eğitim tesislerini Sağlık Bakanlığımızın kullanımına açmış ve 150 bin civarında personelimizle her türlü desteği vermeye gayret etmiş, bundan sonra da devam edecektir. Öte yandan, salgınla mücadele kapsamında Heybeliada'ya yeniden bir Pandemi Hastanesi inşası planlanması halinde, söz konusu araziyi de Başkanlığımız iade etmeye ve süreçle ilgili gerekli desteği vermeye hazırdır.

Hastane arazisi Diyanet'e verildi İlginizi Çekebilir Hastane arazisi Diyanet'e verildi Heybeliada Sanatoryumu karantina merkezi olsun! İlginizi Çekebilir Heybeliada Sanatoryumu karantina merkezi olsun!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Atatürk Aytun Çıray Corona Covid-19 Diyanet hastane Heybeliada İYİ Parti okul Sağlık Sağlık Bakanlığı söz Türkiye
Loading...