Sözcü Plus Giriş

Prof. Dr. Şenyiğit: ‘Coronadan ziyade domuz gribine dikkat etmeliyiz’

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Diyarbakır’da bir kişinin domuz gribi nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, Türkiye'nin Çin'i tehdit eden corona virüsünden ziyade domuz gribine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Şenyiğit, risk grubunda bulunanların mutlaka aşı yaptırmaları gerektiğinin de altını çizdi.

Güncellenme: 13:06, 03/02/2020
Prof. Dr. Şenyiğit: ‘Coronadan ziyade domuz gribine dikkat etmeliyiz’

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü dünyayı tehdit etmeye devam ediyor. Şimdiye kadar 350'den fazla kişinin bu virüs nedeni ile hayatını kaybettiği ve binlerce kişiye de virüsün bulaştığı bildirildi.

Dünyayı tehdit eden corona virüsü gündemdeki yerini korurken Türkiye'nin birçok ilinde ise domuz gribi vakalarında artış yaşandığı kaydedildi. Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'da bir kişinin domuz gribi nedeni ile hayatını kaybettiğini aktaran uzmanlar, Türkiye'nin corona virüsünden ziyade domuz gribine dikkat etmesi uyarısında bulundu.

“CORONA VİRÜSÜNDEN ZİYADE DOMUZ GRİBİNİ KONUŞMAK LAZIM”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, Türkiye'de Çin gribinden ziyade domuz gribini konuşmak gerektiğini, yaklaşık 10 gün önce Diyarbakır'da bir vatandaşın domuz gribinden hayatını kaybettiğini söyledi.

Dünya gündeminde corona virüsünden bahsedildiğini kaydeden Prof. Dr. Şenyiğit, bu virüsün turistler aracılığıyla hızla yayıldığını ve virüse bağlı ölüm sayısının da her geçen gün arttığını dile getirdi.

Gribin, nezlenin ileri evresi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şenyiğit,

“Aslında grip bir virütik enfeksiyondur. Yani, gribal enfeksiyonlar, bunların farklı ad grupları vardır. Çoğu corona virüs grubuna dayanıyor. İlk etapta insandan insana bulaştığı kabul edilmiyordu. Ama bugün için artık insanlardan insana bulaşıldığı da kabul ediliyor. Bu yüzden önemli bir risk gibi kabul edilebiliyor.

Peki bizim için ülkemizde anlamı nedir, bence corona virüsünden ziyade domuz gribini konuşmamız lazım. Bugün belli şehirlerde domuz gribi tekrar ortaya çıkmaya başladı. Domuz gribi ile ilgili Eğitim Araştırma Hastanesinde bir hastayı kaybettik. En son Batman'da bir hasta vardı. Bizde bu tehlike corona virüsünden daha fazla” dedi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit. Foto: İHA

“DOMUZ GRİBİNDEN KORUNMAK İÇİN AŞI YAPILMALI”

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, gribal enfeksiyonun oluşturduğu komplikasyonların kişiyi öldürdüğünü kaydeden Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, sözlerine şöyle devam etti:

“Tekrar söylüyorum bizim için çok önemli olan domuz gribidir. Özellikle risk altında olanların mutlaka aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Burada aşının önemine bir daha vurgu yapmak istiyorum. Son derece önemlidir aşı yapmak, çünkü aşı koruyucudur.

5 yaş altı vaka grupları, 65 yaş üstü vaka grubu, kronik hastalığı olanlar, dalağı alınmış olanlar, şeker hastalığı olanlar, bronşiti olanlar, asımı olanların mutlaka aşılarını yaptırmalarında büyük fayda var.

Genellikle bu tür hastalarla temastan sonra 24 ile 48 saat içinde hafif bir kırgınlık başlar. Sonra hafif bir ateş, baş ağrısı, boğaz da yanma, halsizlik, takatsizlik. yüksek ateş ve daha sonra şuur kaybına kadar giden tablo meydana gelebilir.” (İHA) 

Yayınlanma Tarihi:12:24,