Dünya Günü nedir? Google’dan Dünya Gününün 50. yılına özel Doodle! 22 Nisan Dünya Günü…

Dünya Gününün 50. yıl dönümü bugün kutlanıyor. Arama motoru devi Google ise tüm dünyada kutlanan bu özel gün için hareketli bir doodle oluşturdu. Arıların önemine vurgu yapılan doodle ile küçük bir oyun oynanabiliyor. Peki Dünya Günü yani Earth Day nedir? Dünya Günü ne zaman kutlanır?

Dünya Günü nedir? Google’dan Dünya Gününün 50. yılına özel Doodle! 22 Nisan Dünya Günü…

Her sene olduğu gibi bu sene de 22 Nisan Dünya Günü kutlanıyor. Bu yıl 50. yıl dönümü olan Dünya Günü için arama motoru devi Google, özel bir doodle hazırladı. Ana ekrana taşınan doodle da arıların dünya için önemine değiniliyor. Aynı zamanda doodle üzerinden küçük bir oyun da oynanabiliyor. Peki Dünya Günü nedir? Dünya günü neden ve ne zaman kutlanır?

DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco'da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

Foto: Shutter

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson'un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir. Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD'nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...