Elazığ, Erzincan bayram namazı saati… Erzincan ve Elazığ’da bayram namaz saat kaçta kılınacak?

Elazığ'da ve Erzincan'da yaşayan vatandaşlarımız da bayram namazı saatlerini büyük bir merakla araştırıyor. Bayramın anlamına anlam katan bayram namazları her bayram öncesinden inanan vatandaşların merak ettiği konular arasında ilk sıralarda yer alıyor. Peki Elazığ ve Erzincan'da bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Elazığ, Erzincan bayram namazı saati… Erzincan ve Elazığ’da bayram namaz saat kaçta kılınacak?

Bir bayrama daha erişecek olan İslam alemi merakla Kurban Bayramı namazı saatlerini araştırıyor, Elazığ ve Erzincan’da bayram namazı saat kaçta kılınacak? Bayram sabahında sabah namazının ardından güneş doğduktan sonra bayram namazı kılınır. Kurban bayramında bayram namazı kılındıktan sonra kurban kesilir. Haberimizden Elazığ ve Erzincan illerimiz için bayram namazı saatlerine ulaşabilirsiniz…

ELAZIĞ’DA KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA?

Elazığ’da bayram namazı kılacak olan vatandaşlar ilgiyle Elazığ bayram namazı saatlerini araştırıyor. Elazığ’da bayram namazı 05:56′da kılınacak.

undefined

ERZİNCAN KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAATİ

Erzincan’da Kurban Bayramı namazı bu sene 05:53‘te kılınacak.

undefined

TÜM İLLERDE BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı vakti girince cemaat saf olarak: “Niyet ettim vâcib olan bayram namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet ederler. İmam da namazı kıldırmaya niyet eder. Allahü Ekber diyerek tekbir alır ve namaza durur. Cemaat da tekbir alarak namaza durur. Bu iftitah tekbiridir. Ve her namazda vardır. İftitah tekbirleri alındıktan sonra herkes içinden Sübhâneke’yi okur. Sonra imam biraz fasıla ile, birbiri ardısıra ellerini kulaklarına kaldırıp açıktan üç kere tekbir alır. Cemaat de öyle yapar. Birinci ve ikinci tekbirlerde eller yanlara salınır. Üçüncü tekbirden sonra göbeğin altına bağlanır.

Bu tekbirlere zevâid tekbirleri denir. Zevâid tekbirleri vâcibtir.

Bundan sonra imam içinden Eûzü – Besmele çeker. Açıktan Fâtiha ve sûre okur. Sonra rükû’ ve secdeye gidilir. İkinci rek’ata kalkılır. İkinci rek’atta imam içinden Besmele çekerek yine Fâtiha ve sûre’yi açıktan okur. Sûre bitince birinci rek’atta olduğu gibi eller kulaklara götürülerek üç kere tekbir alınır. Bunlara da zevâid tekbirleri denir. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan tekrar Allahü Ekber denilerek rükû’a gidilir. Bu dördüncü tekbir, rükû’a eğilirken söylenen tekbirdir. Rükû’dan sonra secde yapılır. Tahiyyât, salâvat ve dualar okunarak selâm verilir. Böylece bayram namazı kılınmış olur.

Namazdan sonra imam minbere çıkarak oturmaksızın bayram hutbesine başlar. Aynen Cuma hutbesinde olduğu gibi iki hutbe okur. Ancak bayram hutbelerine tekbir ile başlanır. Cemaat da bu tekbirlere hafifçe iştirâk eder.

Kurban bayramı namazını acele kılmak, Ramazan bayramı namazını ise biraz geciktirmek müstehabdır.

Hutbede bayramın mahiyetinden, öneminden bahsedilir. Kurban bayramında ise kısaca kurban hükümlerine temas etmekte ve teşrik tekbirlerini cemaata hatırlatmakta fayda vardır.

Hutbeden sonra dua yapılarak cemaat dağılır.

Abdest nasıl alınır? İşte adım adım abdest alma tarifi... İlginizi Çekebilir Abdest nasıl alınır? İşte adım adım abdest alma tarifi...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...