Sözcü Plus Giriş

Son depremler: AFAD ve Kandilli’den son veriler geldi! İşte fay hattı sorgulama ekranı

Deprem kuşağı içerisinde yer alan ülkemizin birçok şehrinde her gün çok sayıda deprem meydana gelebiliyor. Özellikle son dönemde Manisa ve Elazığ'da yaşanan son depremler ardından fay hattı en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Fay hattının nerelerden geçtiği MTA sayfasında görüntülenirken, son depremler hakkında tüm bilgiler Kandilli Rasathanesi ve AFAD tarafından paylaşılıyor.

15:34 -
Son depremler: AFAD ve Kandilli’den son veriler geldi! İşte fay hattı sorgulama ekranı

Birçoğunun hissedilmemesine karşın birçok şehrimizde depremler yaşanmaya devam ediyor. Vatandaşlar ülkenin birinci konusu olmaya devam eden deprem hakkında daha fazla araştırmaya başladı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) sayfası aracılığı ile fay hattı sorgulaması yapılabiliyor. Depremin şiddeti ve merkez üssü gibi bilgiler AFAD ile Kandilli tarafından paylaşılıyor.

SON DEPREMLER

Yaşanan depremlerin saatini ve şiddetini anlık olarak takip etmek mümkün. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem- Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi(BDTİM) tarafından kaydedilen depremlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

DAKİKA DAKİKA SON DEPREMLER İÇİN TIKLAYINIZ

AFAD SON DEPREMLER

İLGİLİ HABERAFAD'dan Elazığ depremiyle ilgili yeni açıklamaAFAD'dan Elazığ depremiyle ilgili yeni açıklama

FAY TÜRLERİ

Dogrultu Atımlı Fay

Bu tür fay düzlemleri, yeryüzünde 90 dereceye yakın dik bir konumda olan ve yerin içine doğru hafifçe eğimlenen yalnızca yatay atımın oluşturduğu yanal atımlı faylardır. Bu faylar, atımlarina öre sağ ya da sol yönlü olabilirler. Kuzey Anadolu Fayı, sağ; Doğu Anadolu Fayi ise sol yönlü doğrultu atımlı faylardir.

FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

Normal Atımlı Fay

Bu tür faylarda fay düzleminin bir tarafindaki blok yükselirken diger tarafındaki düşerek uzaklaşır. Burada hareket yine göreceli olarak gelişmektedir. Bir başka değişle, bir blok yükselirken diğeri yerinde durabilir yada bir taraf yerinde dururken diğer taraf düşebilir. Örneğin; 1970 Gediz ve 1995 Dinar depremi ile ilgili faylar bu türden normal atımlı faylardır.

Ters Atımlı Fay

Bu tür faylar da düşey atımlı faylar olup, yalnizca fay düzlemi boyunca hareket eğim yönüne göre ters yönde olmakta ve bloklar birbirine göre yaklaşmaktadır. Örneğin; 1975 Lice depremi ile ilgili faylar ters atımlı faylardır.

Verev (Oblik) Atımlı Fay

Fay düzlemi boyunca ortaya çıkan hareketin hem düşey hem de yatay yönde olduğu faylardır.

Son güncelleme: 19:46 29.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more