Sözcü Plus Giriş

Barış Terkoğlu’ndan sonra bir isim daha gözaltında

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç gözaltına alındı. İki gazetecinin "Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" haberi nedeniyle gözaltına alındığı iddia edildi.

Can ÖZÇELİK
07:30 -
Barış Terkoğlu’ndan sonra bir isim daha gözaltında

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç gözaltına alındı. İki gazetecinin “Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı” başlıklı haber nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. Terkoğlu’nun İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin sürerken, Manisa’da gözaltına alınan Kılınç’ın İstanbul’a getirildiği açıklandı.

BİZDEN ÖNCE YAYINLAYANLAR OLDU

Barış Terkoğlu’nun gözaltına alınmasının ardından SÖZCÜ’ye konuşan Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, sözkonusu haberin daha önce başka gazetelerde yayımlandığını belirterek şunları söyledi:

Bundan tam bir hafta önce İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında şehidimizin ismini açıkça söyledi. Bu canlı basın toplantısı, Ümit Özdağ’ın bir milyondan fazla kişinin takip ettiği sosyal medya hesaplarından izlendi. Keza aralarında Yeniçağ gazetesinin de olduğu birçok yayın organı tarafından, yine açık isim ve soyadı verilerek yayımlandı.

AİLESİNİN VE MİT’İN HUKUKUNU KORUDUK

Libya şehidinin ismi, soyismi, fotoğrafı, ailesinin yaşadığı yerin muhtarı tarafından çok önceden sosyal medya hesabından paylaşıldı. Görev arkadaşları da şehidin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarından yayınladı. Yani Odatv aslında bir MİT mensubunu deşifre etmedi. Şehidimizin, ailesinin ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın hukukunu korudu. Sadece kamuoyunu gazetecilik saikiyle bilgilendirdi. Bu nedenlerle FETÖ’nün hedefindeki gazeteci Barış Terkoğlu’nun derhal serbest bırakılması gerekmektedir.

CHP’Lİ KILINÇ: İKTİDAR GAZETECİLERİ HEDEF GÖSTERMEKTEN VAZGEÇMELİ

CHP İstanbul Milletvekili, TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu CHP Sözcüsü Yüksel Mansur Kılınç, Barış Terkoğlu’nun gözaltına alınmasına tepki gösterek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanını'nın, şehitlerimizden “birkaç tane” diye bahsettiği, İletişim Başkanlığı'nın toplumu doğru bilgilendirmek yerine sosyal medyayı yasakladığı ülkemizde elbette gazetecilerimiz şehitlerimizin kimliklerini öğrenip haberleştireceklerdir. İktidar, uyguladığı dış politikanın ülkemizi karşı karşıya bıraktığı büyük güvenlik sorunlarında sorumluluğu başka yerlerde aramamalı, gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmelidir. Terkoğlu derhal serbest bırakılmalıdır.”

Kaftancıoğlu, Barış Terkoğlu’nun durumunu öğrenmek için İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. (FOTO: Habip Atam)

KAFTANCIOĞLU EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NE GİTTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bu sabah gözaltına alınan gazeteci Barış Terkoğlu’nun durumunu öğrenmek için emniyete gittiği ve Güvenlik Şube Müdürlüğü katına çıktığı öğrenildi. Çıkışta görüşme yaptıklarını bilgi alamadıklarını söyleyen Kaftancıoğlu “İfade işlemleri daha başlamamış” diyerek emniyetten ayrıldı…

Son güncelleme: 13:00 04.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more