Sözcü Plus Giriş

Gaziantep bayram namazı saati 2020: Gaziantep’te bayram namazı ve kuşluk (duha) namazı ne zaman kılınacak?

Bayram namazı saatleri arefe akşamının en merak edilen konuları arasında yer alıyor ve bu seneki özel durum nedeniyle duha namazı da gündemde kendine yer buluyor. Ramazan Bayramı'nda bayram namazı saat kaçta kılınacak sorusu, bayram namazını Gaziantep'te eda edecek vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Diyanet'in yayınladığı bayram namazı saatleri listesine göre Gaziantep'te bayram namazı saat kaçta kılınacak?

15:36 -
Gaziantep bayram namazı saati 2020: Gaziantep’te bayram namazı ve kuşluk (duha) namazı ne zaman kılınacak?

Ramazan Bayramı yaklaşırken virüs sebebiyle buruk bir sevinç yaşanıyor. Ramazan Bayramı ile birlikte bayramın ilk günü sabahında kılınacak bayram namazı vakitleri Gaziantep’de yaşayan vatandaşlarımız tarafından merak konusu. Diyanet, 2020 Ramazan Bayramı namazı il il vakitlerini yayınlandı. Gaziantep'te bayram namazı saati ve merak edilen ayrıntılar…

GAZİANTEP'TE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Gaziantep’de yaşayan vatandaşlar bayram namazını Diyanet’in belirlediği saat olan 05:48’de kılacak.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

UHA NAMAZI NEDİR? KUŞLUK NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

Duha namazı aynı zamanda kuşluk namazı olarak da bilinir. Güneşin bir mızrak boyu yükselmesinden, yani Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder. Niteki bir hadîs-i Şerîfte: “Kuşluk namazı, deve yavrusunun ayakları sıcaktan kızdığı zamandır.” Buyurulur. (Müslim, Misâfirîn, 143)Duhâ (kuşluk) namazı dediğimiz nafile namaz bu andan itibaren kılınır. Zeval vaktine yarım saat kalıncaya kadar devam eder. İki veya dört veya sekiz veya on iki rek‘at kılınabilirse de, en faziletlisi sekiz rek‘at kılmaktır.

GAZİANTEP’İN TARİHİ CAMİLERİ

Corona virüsü sebebiyle bu sene bayram namazı evlerden kılınacak. Geçtiğimiz bayramlarda dolup taşan Gaziantep’in tarihi camilerini hatırlamak adına sizler için derledik…

Ömeriye Cami:

Gaziantep'in Düğmeci Mahallesinde bulunan bu tarihi cami, Antep'in en eski camisidir. 607 hicri (l2l0 miladi) yılında tamir geçirdiği kayıtlarda yazmaktadır. Caminin kimin tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte Halife Hz.Ömer zamanında yapıldığı, yada Hz.Ömer'in kızından olma torunu Emevi Halifesi Ömer Bin Abdülaziz tarafından yaptırıldığı söylendiği gibi, birincisinin yaptırıp ikincisinin onarttığı hakkında da söylentiler de vardır.

Caminin bir diğer adı da İki Ömer anlamında “Ömereyn” dir. Caminin taç kapısı ve mihrabı ak-kara taşlarla örülmüştür. Minare şerefesinin korkuluklarında oyma taş işçiliğinin güzel örnekleri görülmektedir. Hatta minarenin bedeninde Antep Savunmasının dehşetli günlerinden kalan mermi ve şarapnel parçalarının izlerini görmek mümkündür.

Halk arasında anlatılan bir rivayete göre, bu cami her yıl tabana doğru çökmekte ve toprağa gömülmektedir. Tamamen battığı zaman kıyametin kopacağı gibi söylentiler vardır.

namaz-depophotosAli Nacar Cami:

Tabakhane bölgesi Yaprak mahallesinde Alleben Deresi'nin akışına göre sol tarafında bulunmaktadır. Vesikalarda Ali adında bir marangoz tarafından yaptırıldığı görülmüştür. Müezzin mahfiline çıkan merdiven üzerinde 1213 Hicri tarihi yazmaktadır. Bu hicri tarihin caminin onarım tarihi olduğunda birleşilmektedir.

Boyacı Cami:

Hamdi Kutlar Caddesi ile Kutlar Sokağının birleştiği yerde bulunmaktadır. Kadı Kemalettin tarafından yaptırılmıştır. Caminin minberi üzerindeki oyma kitabede 759 Hicri (1358 Miladi) tarihi yazmaktadır. Ancak bu tarihten daha önce yapıldığı kanaati hakimdir. Caminin özelliklerinden birisi de minberin alttan kızaklı olması ve duvarda özel olarak yapılan bölmesine girip çıkabilmesidir. Avlu girişinin sağında tek şerefeli çokgen gövdeli peteksiz bir minaresi bulunmaktadır. Ayrıca Gaziantep'in en büyük camilerinden olan Boyacı Camii'nin içindeki ince ahşap işçiliği dikkat çekicidir.

Son güncelleme: 19:04 23.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more